Popis vývoje aplikace Docházka 3000

Verze 5.41 z 23.7.2003:
Byl doladěn algoritmus synchronizace dat řídící jednotky pro terminálový rozvod BM-Net. Původně nedocházelo k půlnoční synchronizaci údaje o balanci v případě, kdy počítač nebyl v tuto dobu zapnutý. To je nyní vyřešeno a pokud je v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" položka "Přepočítávání doch. pro rozvod BMNET" nastavena na půlnoc, je ošetřeno spuštění synchronizace i v případě, kdy je počítač zapnut až později.

V terminálovém rozvodu BM-NET je nyní možné použít identifikační čtečky k objednávání obědů. Jako objednávková zařízení lze použít snímač BM-Door, který se v programu nakonfiguruje tak, aby identifikaci vyhodnotil jako objednání či zrušení jídla na následující den a ne jako otevření dveří.
To, jakou akci má identifikace z konkrétního snímače v objednávkách provést, se nastavuje v administrátorském menu "Firma / Terminálový rozvod / Číselník stanovišť" v položce Průchody zapisovat jako:, kde lze nyní mimo jiné vybrat číslo obědu, který má být nahrán tím kterým snímačem. Navíc lze také jeden ze snímačů vyhradit pro rušení objednávek.
Z výše uvedeného je tedy patrné, že pokud může zaměstnanec volit například ze dvou jídel, musí být tyto snímače nainstalovány také dva. Jeden pro "Oběd 1" a druhý pro objednávky "Obědu 2". Navíc lze ještě připojit snímač třetí, kterým se budou objednávky rušit.
Maximální využitelný počet snímačů je 6 - pět pro obědy 1 až 5 a jeden pro rušení objednávek.
Zaměstnanci, kteří mají nastaveno právo na objednání více obědů denně, mohou i pomocí snímačů provést vícenásobnou objednávku. Ti, kteří toto právo nemají, budou mít objednaný ten z obědů, který odpovídá snímači s poslední objednávkou (identifikací).
Objednání se provádí automaticky na nejbližší následující den, na který je v jídelníčku zapsaný nějaký oběd. Takže například v pátek se objednávka zapíše automaticky na pondělí. Samozřejmě za předpokladu, že vybraný oběd je již v jídelníčku nahrán a objednávka je provedena před časovým limitem daným v nastavení firmy (položka "Hodina do které lze objednat oběd na příští den"). Veškerá práce s objednávkami se také zapisuje do tabulky průchodů, protože sem ze zapisují všechny akce zadávané na terminálech. Zde je tedy vidět časová posloupnost jednotlivých operací s detailním komentářem (např. důvody, proč se objednání neprovedlo). V modulu objedů se vše samozřejmě projeví také.

Ještě drobná poznámka k časovému limitu objednávek. Ten není vyhodnocován v okamžiku zadávání objednávky pracovníkem při identifikaci na snímači, ale až v okamžiku, kdy se data skutečně přenášejí z paměti řídící jednotky do databáze docházkového systému. Je tedy důležité, aby byl počítač s docházkou zapnutý a události z řídící jednotky se zpracovali ještě před vypršením limitu. Jinak nebude objednání provedeno. Vše je možné následně vyčíst z komentářů v modulu sledování průchodů.

Verze 5.40 ze 17.7.2003:
V této verzi byla dodělána lokalizace programu do Slovenštiny u těch částí, které přibyly od verze 5.28.

Verze 5.39 z 20.6.2003:
V administrátorském menu "Zaměstnanci / Editace údajů" je možné u pracovníků nastavovat stav záznamu na aktivní či neaktivní. Standardně je záznam nastaven na aktivní. Pokud jej deaktivujete, přestane se zaměstnanec nabízet ve většině výběrových dialogů a z docházky jakoby zmizí. Této možnosti tedy využijete v případě, kdy zaměstnanec například ukončí pracovní poměr, ale nechcete jej hned vymazat. Systém tak stále zachovává všechna jeho data a pokud bude nutné z nějakého důvodu s nimi pracovat, záznam se na potřebnou dobu opět aktivuje.

Verze 5.38 z 1.6.2003:
K tomuto datu se název systému mění na Docházka 3000 z původního Docházka 2001.

Verze 5.37 z 11.5.2003:
V této verzi došlo k dalším změnám týkajícím se modulu oznámení. První změnou je to, že v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" je možné aktivovat položku "Periodicky zjišťovat nová oznámení". Pokud pak budou mít zaměstnanci v prohlížeči otevřené uživatelské menu, bude se každé dvě minuty kontrolovat, zda nepřišlo nové oznámení. Okno prohlížeče může být i minimalizované. Pokud pak příjde pracovníkovi nové oznámení, vyskočí mu na obrazovce dialogové okno informující o této skutečnosti (podobně jako třeba v Outlooku) a v prohlížeči se toto oznámení ihned samo zobrazí. Vzhledem k nutné podpoře fuknce pro zobrazení dialogového okna a automatickému zjišťování zpráv ze strany prohlížeče bylo vše důkladně otestováno pro IE 5.0, 5.5 a 6.

Druhou novinkou v modulu oznámení je to, že odesilatel zprávy může zatrhnutím nové položky "Požadovat doručenku" zajistit to, že jakmile příjemce zprávu označí za vyřízenou, nebo na ní odpoví, příjde původnímu odesilateli oznámení s předmětem Doručenka: informující o tom, že příjemce zprávu přijal, jak na ní zareagovat a kdy se tak stalo.

Třetí novinkou v modulu oznámení je možnost řazení zpráv podle datumu, pracovníka nebo předmětu. Dále je možno zprávy hromadně mazat podle tří typů - jen přijaté, jen odeslané a jen přijaté doručenky. Pozor však při mazání odeslaných zpráv. Pokud některý pracovník zprávu ještě nevyřídil (nebo na ní neodpověděl) a smažete jí z odeslaných zpráv, příjemce tuto zprávu již nedostane. To, zda zprávu již obdrželi všichni příjemci lze zjistit z položky Stav v seznamu odeslaných zpráv.
Každý pracovník může smazat jen zprávy, které sám odeslal nebo přijal. Vyjímkou je administrátor, který může mazat zprávy úplně všem pracovníkům najednou.

V administrátorském menu "Firma / Editace údajů" je nyní možné zapnout položku Započítávat pracovní fond i na svátky. Tímto nastavením je možné zajistit započítání fondu na den svátku do odpracované doby na výpise docházky v případě, kdy svátek připadne na den, kdy by pracovník za normálních okolností měl vykonávat práci.

Verze 5.36 z 26.4.2003:
V modulu Oznámení je nyní možné prohlížet i dříve přijaté zprávy. Ty se po svém vyřízení nyní hned nemažou z databáze, ale zůstávají v ní dál. Seznam přijatých zpráv naleznete v modulu Oznámení ve spodní části okna. Zde je možné zprávy znovu zobrazit nebo smazat. Administrátor má přístup na seznam přijatých zpráv všech uživatelů. Nemá sice právo prohlížet obsah jednotlivých zpráv, může je ale mazat. U jednotlivých zpráv lze zjistit, jesli byly označeny za vyřízené, nebo na ně bylo i odpovězeno. Odpovědi lze pak najít mezi zprávami odeslanými.

V administrátorském menu "Firma / Editace údajů" přibyla nová položka "Automaticky doplňovat celodenní absence". Tato položka je standardně vypnutá. Pokud jí zapnete, dosáhnete toho, že pokud bude mít pracovník jako poslední identifikace odchod na absenci a po více jak jednom pracovním dnu příjde, doplní systém sám na prázdné pracovní dny mezi tímto obdobím celodenní absenci, která byla u posledního odchodu. Například pokud odejde pracovník ve středu s kódem absence 1-Dovolená a další týden příjde v úterý do práce, doplní program sám na čtvrtek, pátek a pondělí dovolenou. Není tedy nutné tyto celodenní absence zadávat ručně, ale program je doplní sám podle posledního odchodu. Tuto novou vlastnost lze tedy s výhodou využívat u absencí jako je Dovolená, Nemoc, OČR a podbně, které jsou většinou celodenní. Je ale vhodné upravit jejich nastavení v kategoriích tak, aby nedocházelo k problémům se započítáváním odpracované doby dne posledního odchodu - nejlépe nastavit položky Začátek a Konec u těchto absencí na 0:00. Program sám doplňuje absenci pouze na pracovní dny - vynechává soboty, neděle a svátky. Navíc toto automatické doplnění proběhne až při příchodu pracovníka do zaměstnání. V aktuálním přehledu přítomnosti zaměstnanců je pracovník veden jako nepřítomen s tím, že je uveden pravděpodobný důvod jeho nepřítomnosti - absence posledního odchodu ohraničená otazníky.

Verze 5.35 z 18.3.2003:
V Administrátorském menu Ostatní je nyní přístupné tlačítko Průchody i když firma nepoužívá terminálový rozvod nebo dokonce ani samostatný terminál a vše je zadáváno jen přes počítač. Od této verze se totiž příchody,odchody, změny práce a celodenní absence nahrávají i do tabulek průchodů, což přináší některé nové možnosti. Například je možné zjistit, zda byla akce provedena na terminálu nebo v PC. Dále je dohledatelný přesný čas zadání příchodů/odchodů, což může být výhodné v případě aktivovaného ořezávání (zaokrouhlování), kdy je potřeba zjistit přesný čas identifikace bez ořezání. V případě zadávání přes PC je zde i informace o IP adrese počítače, ze kterého byla identifikace provedena. To zase může pomoci při odhalování podvodů, kdy jeden zaměstnanec ze svého PC nahraje seance ostatním.

Od této verze je volba pro zamezení dvojí identifikace (viz novinky k 5.31) funkční i při používání samostatných sériových terminálů (např. BM-Term01) nenapojených na terminálový rozvod s řídící jednotkou. Stejně tak jsou případné dvojité idenfikace zapisovány jako chybné do průchodů.

V administrátorském menu "Zaměstnanci / Editace údajů" je nyní možné nastavit zaměstnancům dvě nová oprávnění.
Prvním je možnost zakázat zadávání seancí přes uživatelské menu. Tuto volbu využijí tam, kde k zadávání příchodů a odchodů používají výhradně docházkový terminál. Odebráním možnosti zadávat toto i přes počítač lze omezit případné podvádění, kdy si zaměstnanci sdělí vzájemně svá uživatelská hesla a např. ten, který odchází poslední, nahraje odchody i ostatním.

Druhou novou položkou je odebrání možnosti zjistit poznámky zadané u krátkodobých absenci ostatních zaměstnanců v aktuálním přehledu přítomnosti. Pracovníci, kterým toto oprávnění bylo odebráno, se po aktivaci tlačítka "Přehled" nedostanou do klasického přehledu, ale do zkráceného, kde tato informace chybí. V podstatě se jedná o modul z verze 5.31 obsahující možnost zadat datum, za které má být přehled zobrazen. Modul byl rozšířen o položky Místnost, Telefon a Oddělení s možností třídění podle nich. Samozřejmě pokud chcete toto omezení pro pracovníky zavést, je ještě třeba v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" deaktivovat položku "Ve výběru zaměstnanců umožnit přehled přítomnosti", protože jinak by se zaměstnanci k přehledu s poznámkou při přihlašování stejně dostali.

Při používání terminálového rozvodu založeného na řídící jednotce je nyní možné v číselníku stanovišť přesněji definovat chování systému v případě, kdy identifikaci na čtečce (průchod) potřebujete zapisovat i do seancí. Původní dvě volby (Ano/Ne) buď zápis do senací buď neprováděly vůbec (Ne), nebo systém sám určil, zda se bude jednat o příchod či odchod (nastavení na Ano). Nyní přibyly ještě dvě další možnosti a to "Jen jako příchody" a "Jen jako odchody", kdy systém vždy zapíše to, co je nastaveno a nesnaží se to určit sám na základě předchozích seancí.

Verze 5.34 z 26.2.2003:
V administrátorském menu "Firma / Editace údajů" přibyla nová položka U terminálového rozvodu zamezit dvojité identifikaci, která je standardně zapnuta. Tato volba umožňuje vypnout mechanismus hlídání duplicitních identifikací zavedený od verze 5.31, který v některých specifických případech využívání systému například pro kontrolu obchůzek budov hlídací službou mohl způsobovat komplikace.
Další novou volbou ve stejné části menu je "Adresář pro komunkaci s iFace". Tato položka se používá při používání terminálového rozvodu firmy GoldCard a určuje adresář pro ukládání synchronizačních souborů programu iFace. Nedoporučuje se měnit její nastavení.

Verze 5.32 a 5.33 z 20.2.2003:
V administrátorském a u oprávněných zaměstnanců v uživatelském menu Ostatní se nyní nachází nové tlačítko pro export dat docházky - "Exp.doch.". Po aktivaci se otevře nové okno, kde zadáte období, které chcete exportovat, zaměstnance a typ třídění dat. Poté se data začnou vyhodnocovat a nakonec jsou zobrazena na obrazovce ve formě souboru .csv (položky oddělené středníkem). Data lze nakopírovat podobně jako například data z mezd či souhrnu docházky a dále s nimi pracovat například v Excelu či jiném programu. V exportu jsou řádky obsahující jméno a index zaměstnance, datum dne, kterého se řádek týká, odpracovaná doba, balanc a počet přestávek v tento den. Dále je zde ještě kód, který je nulový pokud neměl ten den pracovník nahranou celodenní absenci. Pokud jí měl, je zde její číslo (0-20). Ve výběru jsou jen pracovní dny daného zaměstnance.

Další podstatnou změnou v této verzi je to, že lze místo klasických přestávek daných zákoníkem práce nastavit pevné přestávky. Tyto pak nastanou v definovaný čas bez závislosti na tom, kolik hodin pracovník ten den již odpracoval. Definice se provádí na základě kategorií, takže někteří pracovníci mohou mít přestávky pevné, jiní zase dle zákoníku práce. Dále lze i u těchto pevných přestávek nastavovat konkrétním pracovníkům na určité datum vyjímky.
V administrátorském menu Kategorie tedy naleznete nové tlačítko "Pevné přestávky". Zobrazí se nové okno rozdělené na dvě části. Ve vrchní se definuje, jestli daná kategorie bude mít přestávky dle ZP (stávající závislé na odpracované době), nebo nové přestávky pevné. Pokud tedy u některé kategorie přepnete na pevné a toto nastavení uložíte, nebude se brát ohled na nastavení přestávek v kategorii samotné, ale ve spodní části tohoto okna nadefinujete, kdy mají pevné přestávky začínat a kdy končit. Definice se provádí tak, že vyberete číslo kategorie, den (pondělí, úterý, středa ..., neděle nebo všechny dny) a zadáte čas začátku a konce přestávky. Vložením více záznamů do stejné kategorie a na stejný den lze nadefinovat více pevných přestávek v jednom dnu. Dále zadání konkrétního dne má přednost před zadáním všech, takže pokud má být jediná přestávka vždy od 12:00 do 12:30, ale ve středu dvě - jedna od 11:30 do 12:00 a druhá od 16:00 do 16:15, lze jednoduše jedním záznamem zadat pro všechny dny čas od 12:00 do 12:30, druhým záznamem jen pro středu zadat čas od 11:30 do 12:00 a třetím záznamem opět jen pro středu ještě druhou přestávku od 16:00 do 16:15. Není tedy ani v tomto případě nutné zadávat každý den zvlášť.
Navíc i u těchto pevných přestávek lze konkrétním zaměstnancům na určité datum nastavit vyjímky pevných přestávek. Dělá se to přes tlačítko "Vyjímky pevných přestávek", které je administrátorovi přístupné v menu "Zaměstnanci / Vyjímky přestávek", kde se nachází úplně ve spodní části stránky. Na podobném místě je naleznou také ostatní pracovníci, kteří mají právo na editaci docházky - Vyjímky docházky, Vyjímky v časech přestávek - a dole je tlačítko "Vyjímky pevných přestávek".

Změnou při editaci plovoucích kategorií je to, že nyní lze místo dosavadních 5 kroků střídání vložit až 9 kroků.

V administrátorském menu "Zaměstnanci / Editace údajů" lze nyní nastavit, aby pracovník mohl sám dodatečně editovat časy svých přestávek v práci. Toto právo se přidělí tak, že v kolonce "Editace docházky" vyberete novou položku Své přest. Pracovníkovi se pak v uživatelském menu v sekci Ostatní objeví nová položka "Přestávky". Důležité je, že pracovník nemůže editovat počet nebo délku přestávek, ale jen čas jejich začátku. Nemůže tak tedy ovlivnit výpočet odpracované doby, ani když si přestávku takto posune na dobu, kdy již nebyl v práci. Počet přestávek mohou ovlivnit jen ti zaměstnanci, kteří mají přístup do editace vyjímek docházky. Rozdílná situace nastane jen u pracovníků zařazených do kategorií s pevnými přestávkami. Ti mají nad jejich počtem a délkou plnou kontrolu a mohou tak ovlivnit výsledek výpočtu odpracované doby.

Verze 5.31 z 28.1.2003:
Při používánání terminálového rozvodu BMNET je možné nastavit jak často se má automaticky přepočítávat docházka. Při každém přepočítání se v řídící jednotce aktualizuje údaj o balanci pracovní doby všech zaměstnanců. Interval lze nastavit na hodnoty jednou denně (po půlnoci), každou celou hodinu a každých 5 minut. Při zapnuté první volbě bude vypisován balanc zpočtený za předchozí den. Tato volba nejméně zatěžuje server docházky a je vhodná tam, kde je velký počet zaměstnanců a relativně pomalý docházkový server. Naopak třetí volba zajišťuje nejpřesnější výpis balancu ale za cenu větší zátěže docházkového serveru.
Volba se nastavuje v administrátorském menu Firma / Editace údajů - položka Přepočítávání doch. pro rozvod BMNET.

Dále v přehledu aktuální přítomnosti přibyla možnost stručně zobrazit pohyb všech pracovníků v jiný než aktuální den. Přístup do této části je na konci aktuálního přehledu přes tlačítko "Jiný den". Zde je možné zadat datum a výpis bude obsahovat stručný přehled všech zaměstnanců, kde u každého jsou vypsány příchody, odchody, absence a délka doby strávené na pracovišti. Nejedná se však o dobu odpracovanou, ale jen o jednoduchý výpočet doby mezi prvním příchodem a posledním odchodem. Přehled může sloužit například jako rychlá informace pro vedoucí o tom, zda byli jejich podřízení včera v práci a jak asi dlouho.

V přehledů průchodů přibyla také jedna drobnější úprava a sice možnost vypsat zárověň příchody i odchody na pracoviště. Tím lze dosáhnot zobrazení sestavy shodné s klasickou papírovou knihou docházky.

Při používání terminálového rozvodu (BMNET nebo GoldCard) je nyní vyhodnocována duplicita identifikací a v případě jejího výskytu je uložena jen první identifikace. Pokud tedy pracovník provede identifikaci na terminálu, na kterém již v průběhu stejné minuty jednu identifikaci provedl, není tato druhá identifikace zapsána do seancí a v průchodech je vyznačena vykřičníkem. Pokud si tedy pracovník například při příchodu nebude jistý, zda se mu příchod zaznamenal a proto "pro jistotu" provede identifikaci hned (v průběhu stejné minuty) znovu, nebude mít zapsané příchody dva, ale jen ten první.

V modulu vyhodnocení absencí je nyní možné zadat minimální délku absence, aby tato byla započtena do vyhodnocení celého dne. Hlavním účelem této úpravy je vyhodnocení služební cesty pro účely stravného, kdy se v minulosti časy kratších cesta za jeden den posčítaly a dohromady jejich čas dosáhl proplácené délky. Nyní je možné zadáním například pětihodinového minima tomuto zabránit a budou vyhodnocované jen ty cesty, jejichž délka toto minimum překročí.

Verze 5.30 z 24.1.2003:
Od této verze je v systému podpora pro nový typ terminálové sítě BM-Net. V této síti jsou všechny terminály (BM-Term2), čtecí jednotky (BM-Scan2) a snímače otevírání dveří (BM-Door2) nepojeny na společné vedení, které je připojeno do řídící jednotky (BM-RJ2). Tato jednotka má vlastní paměť událostí a dále paměť zaměstnanců a oprávnění přístupu, takže celá síť je funkční i při odpojení řídícího PC. Řídící jednotka je k počítači připojena sériovým portem. Po zapnutí PC předá nashromážděné údaje o docházce a průchodech automaticky do Docházky2001. Pokud je PC zapnuté, předávají se údaje do docházky okamžitě on-line. Program je upraven tak, aby podporoval jak tento nový systém BM-Net, tak stávající GCD456. Všechny stávající funkce vytvořené pro terminálový rozvod GCD456 lze tedy využít i s novým systémem BM-Net plus přibyly některé další možnosti, jako otevření dveří s podmínkou zadání 4-místného pinu a přiložení oprávněného ID média.
To, že dané stanoviště vyžaduje PIN se nastavuje v menu "Firma / Terminálový rozvod / Číselník stanovišť". Samotný PIN se každému pracovníkovi přiděluje v menu Zaměstnanci / Editace údajů. Jedná se tedy o 4-místné číslo, které ale musí být v rozsahu 1600 až 9999.
Drobným omezením je to, že při editaci přístupových oprávnění je možné čas, kdy má být přístup povolen nastavit jen s přesností na celé hodiny. Minuty jsou ignorovány, respektive počátek je nastaven na 0 minut a konec na 59 minut.

Verze 5.29 z 18.1.2003:
Administrátor má nyní přímo ze svého administrátorského menu "Zaměstnanci / Editace údajů" přístup na prohlížení docházky ostatních pracovníků, kde může dělat také převody přesčasových hodin a prohlížet poznámky.

Při používání terminálového rozvodu je možné přidělovat jednotlivým zaměstnancům právo na prohlížení průchodů, takže je možné toto přidělit pracovníkům, kteří nemají do docházky administrátorský přístup.

Verze 5.28 z 10.1.2003:
V podpoře terminálových rozvodů byla přidána možnost zadávání celodenních absencí, které je nyní možné z terminálů zadat a to i v intervalu od - do (maximální délka intervalu je 60 dní). Absence lze také mazat pomocí kódu nula.
Vkládání celodenních absencí je také zapisováno do tabulky sledování průchodů stejně jako všechny další operace s terminály. Zde byla také provedena oprava týkající se zpracování identifikace neplatnou kartou. Nyní je tato identifikace uložena do databáze průchodů jako neoprávněný přístup s kódem pracovníka -1.

Verze 5.27 z 23.12.2002:
V editaci údajů o zaměstnancích je nyní možné nastavovat, jestli zaměstnanec bude mít ve svém uživatelkském menu přístupné tlačítko Přehled pro zobrazení aktuální přítomnosti všech pracovníků a informací s tím souvisejících. Standardně je toto oprávnění všem přiděleno.

S předchozím také souvisí další nová možnost, kterou je položka "Ve výběru zaměstnanců umožnit přehled přítomnosti" v administrátorském menu "Firma / Editace údajů". Pokud se rozhodnete předchozí právo některým zaměstnancům odepřít, je vhodné zakázat i tuto volbu. Jinak by se sice tito zaměstnanci nedostali k výpisu přítomnosti ze svého uživatelského menu, ale v přihlašovacím dialogu výběru pracovníků by pomocí tlačítka "Přehled přítomnosti" mohli stále toto prohlížet. Deaktivací této volby zmizí i toto tlačítko.

Byly také provedeny drobné opravy ve slovenské verzi a přidán údaj o datu a čase předpřipravených dat v modulu vyhodnocení nočních prací.

Verze 5.26 z 5.12.2002:
Přibyl nový modul sloužící pro vyhodnocování práce ve svátky, přes noc a v soboty a neděle. Přístup do modulu má jednak administrátor, který ve svém menu Ostatní nalezne nové tlačítko "Noční práce". Stejné tlačítko naleznou v uživatelském menu Ostatní také všichni zaměstnanci, kteří mají právo na prohlížení docházky ostatních.
Způsob práce s modulem je velice podobný vyhodnocování absencí. Data je nejprve nutno připravit - vyberete období a zaměstnance, za které chcete vyhodnocení provádět, dále pak časy ohraničující noční práci (standardně nastaveno na 22:00 - 6:00) . Nakonec je ještě nutné vybrat typ vyhodnocení. Ten může být buď vyhodnocení práce ve svátek, vyhodnocení práce v soboty a neděle a nebo vyhodnocení noční práce v pracovní dny. Tyto 3 typy lze mezi sebou libovolně kombinovat, takže můžete vzhodnocovat například noční práci v pracovní dny zároveň s prací ve svátek po celý den.
Zrušením zatržení u políčka "Jen pro prac. dny" dosáhnete toho, že u sobot, nedělí a svátků bude vyhodnocována pouze noční práce daná vybraným časovým rozsahem. Necháte-li políčko zatržené, bude u těchto dnů vyhodnocovaná veškerá práce, bez ohledu na rozsah. Toto má však význam jev v kombinaci s odpovídajícím typem vyhodnocení.
Po potvrzení podmínek program začne data vyhodnocovat a nakonec je zobrazena sestava s výsledky, kde je vždy uvedeno jméno pracovníka, datum a odpracovaná doba odpovídající zadaným kritériím. Je zde také u každého pracovníka celkový součet za všechny vybrané dny dohromady. Sestavu je možné třídit buď podle pracovníků, nebo podle dnů. Úplně na konci je celková souhrnná tabulka za všechny dny a pracovníky dohromady.

Další novinkou této verze je možnost nastavit v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" novou položku "Délka přestávky nepřekročí nastavený fond". Význam této položky je v tom, že v případě její aktivace je vždy na přestávku odečtena jen doba jejího fondu (standardně 0:30), přestože pracovník přestávku ručně vyznačil na dobu delší.
Příkladem použití může být např. firma, jejíž pracovníci odchází na oběd na vzdálenější místo a nestihly by se během přestávky (30 minut) vrátit. Pokud se firma rozhodne, že jim na oběd vyhradí čas např. 45 minut, ale od pracovní doby bude odečítat jen fond přestávky (30 minut), může pomocí této volby takové chování systému zajistit. V modulu vyhodnocení absencí je pak možné kontrolovat skutečnou délku přestávky vyhodnocením absence 7-Přestávka. Zde se totiž vypisuje čas skutečně v docházce vyznačený, takže je možné zjistit, kdo překročil povolených 45 minut a rozdíl mu například převodem odečíst.

Verze 5.22 až 5.25 z 30.11.2002:
Přepnutí jazyka na slovenštinu se nyní projeví v mnohém větším počtu výpisů, dialogů a menu.
Při používání terminálového rozvodu založeného na GCD456 je v administrátorském menu "Zaměstnanci / Editace údajů" možné zakázat sledování docházky u vybraných zaměstnanců. Tímto je možné ošetřit pracovníky, kteří mají do firmy přístup, ale nechceme sledovat jejich docházku. Význam této volby je patrný ve spojení s možností z verze 5.21 a tou je nastavení klasické čtečky tak, aby průchody byly zapisováný i do seancí. V přehledu průchodů bude možné prohlížet pohyb těchto zaměstanců stejně jako doposud - průchody jsou zapisovány.

Verze 5.21 z 6.11.2002:
Při používání terminálového rozvodu založeného na GCD456 došlo ke dvěma úpravám. První se týká toho, že na terminálech je místo celkové odpracované doby vypisován balanc, neboli rozdíl odpracované doby vůči fondu.
Druhou změnou je to, že v číselníku stanovišť je nyní možné u vybraných míst nastavit to, aby se identifikace nezapisovala jen jako průchod, ale aby se vkládala i do seancí jako příchod či odchod. Tím je umožněno používat i obyčejnou čtečku jako jednoduchý docházkový terminál. To, zda bude identifikace zapsaná jako příchod, nebo jako odchod určí program automaticky na základě předchozích seancí zvoleného pracovníka v aktuální den.

Verze 5.2 z 15.10.2002:
V této verzi přibyla do systému podpora webových kamer. Hlavním účelem je kotrola totožnosti osoby žádající o vstupu do objektu a ve spolupráci s odpovídajícím HW (například GCD456 od GoldCardu) také snadné otevírání dveří (klepnutím na tlačítko v prohlížeči).
A nyní již popis funkce. Administrátor v menu Ostatní pod tlačítkem "Editace kamer" založí do systému informace o jednotlivých kamerách. Jedná se o Název kamery, URL adresu na kterou se prohlížeč připojí pro přenos obrazu z kamery a dále pak jméno komunikačního souboru, který slouží pro přenos požadavků z Docházkového systému do řídící jednotky GCD456 a vyvolá otevření dveří, pokud si to obsluha přeje.
Po založení kamer do systému je ještě třeba nastavit v menu "Zaměstnanci / Editace údajů" jednotlivým pracovníkům práva. Každému lze přístup ke kamerám buď zakázat, povolit jen prohlížení obrazu z kamery, nebo povolit také otevření dveří. Oprávnění zaměstnanci pak mají ve svém uživatelském menu v sekci Ostatní tlačítko Kamery, přes které se do modulu dostanou. Zde je tabulka obsahující názvy všech zadaných kamer. U každé je tlačítko Zobrazit, po jehož odklepnutí se otevře nové okno ukazující obraz z vybrané kamery a dále tlačítko Otevřít, které oprávněnému pracovníkovy umožní otevřít odpovídající dveře (bránu, závoru atd.)

Verze 5.1 z 20.9.2002:
Systém nyní umožňuje vést evidenci o počtu dní dovolené. Eviduje se jednak počet dnů dovolené přidělených na aktuální rok a dále pak převod dovolené z roku předchozího. Tyto údaje může editovat buď administrátor "Ostatni / Dovolené", nebo oprávněný uživatel (nové právo Editace počtu dní dovolených). Na základě takto zadaných údajů pak kontrolní list obsahuje informace o počtu dní vyčerpané dovolené a o zůstatku. Modul pro editaci počtu dní dovolené obsahuje také možnost jednoduchého převodu zůstatku dovolené z aktuálního roku do následujícího. Tuto funkci je nutno spustit ještě před koncem roku, v době kdy už nebude žádná dovolená zadávaná a to pouze jednou. Jinak převod nepracuje korektně. Místo toho je také samozřejmě možné provádět meziroční převody ručně, ale opět musí být provedeny před koncem roku. S touto evidencí také souvisí nová položka v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" a jedná se o nastavení číselného kódu dovolené. Předpokládá se tedy, že dovolená má ve všech kategoriích stejný kód. Systém do výpočtu čerpání a zůstatků zahrnuje pouze celodenní dovolenou. Dovolenou jakou krátkodobou absenci pro tyto účely ignoruje.

Další novinkou je možnost dodatečně vkládat ukončení krátkodobých absencí z předchozích dnů, kdy pracovník na tuto absenci odešel a už se z ní nevracel na pracoviště. V takovém případě program standardně započte pracovní dobu až do času uvedeného v odpovídajím nastaveni v kategoriích. Pokud chceme pracovní dobu této krátkodobé absence ukončit dříve, než je nastaveno v kategorii, tak aby se pracovníkovi započítala jen odpovídající část, je možné použít právě tento modul. Je dostupný pod tlačítkem "Konec abs." a to jednak administrátorovi v menu Ostatní a dále všem pracovníkům, kteří mají přířazeno právo "Dodatečné ukončení krátkodobé abs". Menu vypadá podobně jako při vkládání změn typů práce v průběhu krátkodobé absence, ale jeho funkce je odlyšná. Vkládá jen za poslední seanci ukončenou odchodem na absenci a vložený záznam má kód odchodu 0. Analogicky k odchodům lze vkládat také příchody.

V modulu vyhodnocení absencí (tlačítko Absence) přibyla možnost započítat jinou délku fondu pro celodenní absence, než je nastaveno v kategoriích. Hlavním účelem této možnosti je korekce vyhodnocení cestovních náhrad pro celodenní služební cesty, kdy do odpracované doby chceme započítat jen standardní fond (např. 8:00), ale pro proplacení cestovného je třeba použít jinou délku - 24 hodin. Zatržením tohoto políčka je toto ošetřeno.

Komplikovanější situace nastává, pokud například pracovník příjde v podnělí ráno do práce, následně v 10:00 odjede na služební cestu, na které je až do pátku. V pátek pak ještě třeba v 10:00 přijede přímo ze služební cesty do práce a odpoledne teprve odchází domů. Pokud je třeba tento případ při vyhodnocování cestovních náhrad zpracovat tak, že služební cesta trvala od pondělka od 10:00 průběžně až do pátku 10:00, tedy celkem 96 hodin, je třeba mít u služební cesty v kategoriích nastaveno započítávání od 00:00 do 24:00. Tím dojde k započtení celé doby v pondělí a pátek ve vyhodnocování cestovného. Naproti tomu ve vyhodnocení docházky bude do odpracované doby započtena jen část omezená začátkem resp. koncem pohyblivé pracovní doby nastaveným v kategoriích. Pokud by takto vypočtená odpracovaná doba nevyhovovala pořadavkům, je možné za pomoci vyjímek v docházce výpočet upravit. Dalším řešením je nechat u služevní cesty původní nastavení a zřídit v kategoriích novou absenci určenou speciálně pro tyto dlohé služební cesty s nastavením od 00:00 do 24:00, fond např. 8:00. Tím zůstane výpočet ostatních služebních cest zachován a jen pro průběžné několikadenní sl.cesty bude použit tento nový kód.

Ve výpise aktuálního přehledu přítomnosti je možné pomocí tlačítka Stručně zobrazit zkrácený přehled, který v tomto případě obsahuje jen jméno pracovníka, stav přítomnosti a poslední seanci nebo absenci.

V editaci kategorií je nyní možné přejmenovat absenci 7 sloužící pro přestávku. Absenci sice není možné úplně zakázat (zrušením popisu), ale je možné změnit její název na jiný. Účelem této změny je vyhovět uživatelům, kteří mají na přestávky nestandardní požadavky. Například v organizaci, kde je povolená přestávka (na oběd) v délce 45 minut, ale z pracovní doby se odečítá jen 30 minut je možné následující řešení:
V kategoriích se založí nová absence (například 13) a pojmenuje se Přestávka. Bude se celá započítávat do pracovní doby, takže se začátek nastaví na 00:00 a konec na 24:00. Fond může být 0:00, protože pro celodenní absenci se tato používat nebude.
Současná absence 7 se přejmenuje tak, aby pracovníkům bylo jasné, že ji nemají sami zadávat. Například se pojmenuje Nepoužívat.
Pracovníci pak budou při odchodu na oběd zadávat novou absenci (13), z níž jim bude automaticky odečteno jen 30 minut a to tak, že program sám vloží absenci 7 v této délce.
Navíc v modulu Kontrola je možné pomocí Statistiky příchodů a odchodů zjistit, zda některý z pracovníků nepřesáhl povolených 45 minut a případný přesah mu odečíst z odpracované doby pomocí převodů.

Verze 5.0 z 27.8.2002:
V modulu vyhodnocování absencí bylo uděláno několik úprav týkajících se cesťáků - nyní nazývané jako "Vyúčtování stravného". Mezi hlavní patří to, že text případných poznámek je zde uváděn jako "Cíl cesty" a pak také byl přetvořen sloupec s údaji o docházce tak, že nyní obsahuje jen údaje o samotných služebních cestách, tedy vždy čas začátku a konce. Pokud některý údaj chybí, je použit odpovídajicí záznam z nastavení v kategoriích.

V menu Ostatní přibylo jak administrátorovy, tak pracovníkům oprávněným k prohlížení docházky ostatních nové tlačítko Kontrola. Po jeho zvolení se dostanete to menu obsahujícího možnost výpisu několika sestav z databáze docházky. Jedná se o sestavu s počtem editovaných záznamů, která zobrazí seznam pracovníků u nichž byly ve vybraném období editované nějaké informace o seancích (upravované časy nebo kódy příchodů či odchodů, typů práce atd.) a počet těchto upravovaných záznamů. Další sestavou je přehled přesčasů či rozdílů odpracované doby oproti stanovenému fondu. Sestava čerpá data z modulu mezd, takže je nejprve třeba data v tomto modulu nechat připravit. Zatím poslední je sestava příchodů a odchodů na/z krátkodobých absencí. Nejprve vyberete absenci, která vás zajímá a dále období, které chcete vyhodnotit. Pak je vypsán seznam všech zaměstnanců, kteří na této absenci byli. Výběr lze ještě omezit podle času od-do, takže můžete vypsat třeba jen zaměstnance, kteří byly např. na přestávce mezi 11 a 13 hodinou.

V této verzi přibyl nový modul přístupný přes tlačítko "Vlož práci" jak administrátorovy v jeho menu Ostatní, tak všem pracovníkům, kteří mohou určovat typy práce a mají právo na editaci alespoň své vlastní docházky. Tento modul slouží k dodatečnému vkládání přechodů z jednoho typu práce na jiný. Lze jej využít např. když byl pracovník na služební cestě a v jejím průběhu pracoval na více typech práce. Pomocí tohoto modulu může pracovník zpětně vložit časy jednotlivých změn typů práce v průběhu jedné služební cesty. Po vstupu do modulu se otevře nové okno prohlížeče rozdělené na tři části. Nejspodnější část obsahuje jen krátký slovní popis modulu, prostřední část obsahuje výpis docházky (jen seancí - ne celodenní absence) výše vybraného pracovníka na zvolený den. Nejvyšší část obsahuje menu sloužící pro zobrazování a vkládání záznamů. Vybírá se zde pracovník, kterému chceme přechod na jinou práci vložit, datum dne, na který budeme vkládat, typ práce a čas od kterého tento vkládaný typ započne. Důležité je, že je možné vkládat jen za seanci ukončenou odchodem na absenci (např. služební cestu). Pokud nejsou zadané udaje logicky v pořádku, program vložení odmítne, vypíše chybové hlášení a důvod, proč vložení neprovedl. Závěrem zopakujme, že modul slouží jen na dodatečné vkládání změn typů práce v průběhu jedné krátkodobé absence.

V administrátorském menu "Firma / Editace údajů" přibyla položka "Přestávku vložit již v průběhu poslední minuty fondu pro přestávku". Její zatržení způsobí, že pracovníkovi se vloží přestávka i když ukončí práci přesně po době udávající fond pro přestávku. Takže pokud například odejde přesně po 4:30 odpracované doby a tato položka zatržena není, funguje vše jako doposud, přestávka se nevloží a celá doba je započtena do odpracované. Pokud tuto položku zatrhnete, bude přestávka vložena a do odpracované doby budou započteny jen 4 hodiny.

Verze 4.9 z 5.8.2002:
Hned na začátku je třeba upozornit, že po instalaci této verze probíhá při prvním přihlášení rozsáhlejší změna v databázi, které může v závislosti na počtu dat a rychlosti serveru trvat i několik minut. Pokud uživatel program přeruší měla by při dalším přihlašování tato konverze pokračovat od místa přerušení dále. Přesto se doporučuje vyčkat na kompletní provedení již při prvním přihlášení a program nepřerušovat.

Novinky této verze se týkají ovládání terminálu GCT115 a také nově podporovaného terminálu BM-Term01, který má stejné funkce jako GCT115, ale je podstatně levnější (koncová cena je 3190,-) a k identifikaci využívá čip iButton. Z obou těchto terminálů lze nyní zjednodušeně zadat změnu typu práce v průběhu dne. Do teď bylo nutné zadat odchod z předchozího typu práce a následně příchod již s typem novým. Nyní je možné pomocí klávesy v dolním levém rohu terminálu (zpětná šipka) zadat číslo nového typu práce a po protažení karty program sám předchozí typ ukončí a vloží novou seanci se zadaným typem práce. Druhou novinkou v ovládání terminálu GCT115 a BM-Term01 je možnost zadávat a rušit celodenní absence na libovolné datum (dopředu i zpětně). Slouží k tomu klávesa s klíčem, po jejímž prvním zmáčknutí se zadá číslo absence (0-20) a druhým zmáčknutím klíče se zadá datum (ve formátu ddmmrrrr). Po protažení karty dojde k nahrání zadané celodenní absence na zvolené datum. Pokud bylo číslo absence nula, bude na zvolený den celodenní absence naopak zrušena. Pokud je třeba zadat i číslo typu práce, je nutné nejprve pomocí klávesy E na terminálu zadat číslo typu práce a pak teprve klávesou se symbolem klíče zadat číslo absence a datum. Pokud uděláte v zadávání chybu, je možno všechno smazat klávesou C jako obvykle a zadávat znovu od začátku. Pokud jen prvním zmáčknutím klávesy klíče zadáte číslo absence a následně protáhnete kartu bez toho, abyste opětovým zmáčknutím této klávesy zadali datum, bude použito datum aktuální.

Obě dvě výše jmenované úpravy samozřejmě vyžadují také aktualizaci řídícího programu terminálu, které je dostupná na vyžádání u autora.

V administrátorském menu "Firma / Editace údajů" přibyla položka "Číselný kód služební cesty" kde se nastavuje číslo této absence (standardně 3). Je to z toho důvodu, že tato absence má určitý vliv na některé části programu jako jsou: vyhodnocení typů práce, statistika provozu služebních aut, vyhodnocení absencí atd. Zde je služební cesta rozpoznávána podle kódu a pokud pro tuto absenci použijete jiný než standardní (přejmenováním v kategoriích), nemusí být výše uvedené závislé výpočty přesné. Proto při změně čísla této absence upravte i tuto položku. Samozřejmě se předpokládá, že ve všech kategoriích má služební cesta stejné číslo.

Další dvě noviky se týkají opět terminálů GCT115 a BM-Term01. Pokud je pro terminál využita verze FAST řídícího SW, lze nastavit, zda má být seance zapsána s časem jejího zpracování docházkovým systémem, nebo nově s časem, který byl na terminálu v době identifikace zobrazen. Tímto se řeší situace, kdy je na terminálu provedeno velké množství identifikací v krátké době a ty jsou systémem následně postupně zpracovávány. Zde docházelo k nesrovnalostem a tato funkce, která se povoluje v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" a je nazvaná "Seance podle času terminálu u verze FAST" řeší případné problémy s odlišným časem.

Druhou novinkou je na stejném místě položka "Konveze čísla ID pro terminál na iButtony", která má význam jednak pro BM-Term01 a také pro na iButtony upravený GCT115. Jejím povolením dosáhnete toho, že číslo média zasílané terminálem bude přesně odpovídat číslu čipu a nebude je třeba zjišťovat pomocí zobrazovacího módu (klávesa V) řídícího programu terminálu. Nehledě na to byl i tento program upraven tak, že vypisuje jak konvertované, tak nekonvertované (původní) číslo.

Verze 4.8 z 19.7.2002:
Důležitou novinkou této verze je několik úprav týkajících se souhrnné měsíční sestavy docházky (tlačítko "Souhrn doch."). První změnou je to, že jsou zohledňovány vyjímky v docházce. To znamená, že pokud má pracovník nastaven na pracovní den nulový fond, není jeho případná nepřítomnost vypisována jako neomluvená. Naopak pokud má nastaven fond a není přítomen, je to uvedeno jako neomluvená nepřítomnost (otazník na červeném podkladě) i když je daný den například sobota, neděle či svátek.

Další, podstatnější změnou je to, že je možné nastavit aby se i krátkodobé absence vypisovaly do záznamu dne pokud překročí určitou délku. Tuto funkci je třeba nejprve aktivovat v administrátorském menu "Firma / Editace údajů", položka "V souhrnné sestavě zohlednit krátkodobé absence". Pak je vhodné v menu "Firma / Délky abs." upravit u jednotlivých absencí mezní dobu, při jejímž překročení bude krátkodobá absence vypsána v záznamu dne souhrnné měsíční sestavy. Pokud některou absenci nechcete zohledňovat vůbec, nastavte u ní čas větší jak 24 hodin. Pokud naopak chcete absenci uvást bez ohledu na její délku, nastavte jí na 1 minutu. Krátkodobé absence které zde nastavenou dobu přesáhnou, budou v souhrnné sestavě vypisovány zeleným nakloněným písmem, aby se odlišily od absencí celodenních. Tyto krátkodobé absence nebudou započítávány do součtových sloupců absencí, kde jsou i nadále započítávány jen ty celodenní. Závěrem je třeba upozornit, že vytváření sestavy bude trvat o něco déle, protože musí být na každý den u všech zaměstnanců proveden částečný výpočet docházky.

Dále byla opravena napřesnost výpočtu doby odpracované na typech práce, která se projevovala v případě kdy pracovník v průběhu dne odešel na služební cestu a opět se vrátil. Nyní je vše řešeno tak, že tato krátkodobá služební cesta je započtena jen do toho typu práce, který probíhal před odchodem na sl.cestu. Pokud tedy po návratu vyznačil jiný typ práce, služební cesta spadá celá do předchozího typu a do nově zvoleného započtena není. Vyjímkou je samozřejmě případ prvního příchodu do práce ze služební cesty, která se pak do tohoto typu práce logicky započte a to od času jejího začátku nastaveného v kategoriích.

Nové je také to, že je možné v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" nastavit "Typ evidence docházky" nejen na týdenní, jak tomu bylo doposud, ale nově i na měsíční. Tato změna má několik důsledků. Při měsíční evidenci je možné dělat převody jen na první den daného měsíce a převádění mezi jednotlivými týdny tohoto měsíce dělá program automaticky až do dalšího měsíce, kdy je možné (nutné) případný převod z konce měsíce předchozího opět udělat ručně. Dále také na terminálu bude vypisovaný fond a balanc měsíční místo týdenního. Podmínkou správné funkčosti u GCT115 je však aktualizace řídícího programu terminálu.

Verze 4.7 z 6.7.2002:
Od této verze je možné provozovat systém nejen nad databází MySQL, ale nově také nad PostgeSQL. Nové programové scripty obsahující podporu pro PostgreSQL jsou na instalačním CD v adresáři /ostatni/psql/dochazka2001/ Aplikace samotná ja vyvíjena i nadále nad MySQL a aktualizace budou poskytovány právě pro tuto databázovou platformu. Důvodem je to, že většina uživatelů provozuje systém na PC s Windows a zde je instalace MySQL snažší. Pro ty uživatele, kteří by chtěli používat PostgreSQL (ať už na Windows, na Linuxu nebo jiném systému) je na CD v adresáři /ostatni/psql/ připraven převodní script my2pg.php napsaný v jazyku PHP. Tento script po spuštění převede programové soubory tak, aby systém místo MySQL používal PosgreSQL. Tímto způsobem tedy mohou uživatelé preferující PostgreSQL aktualizace upravovat sami, nebo jím po dohodě budou zasílány již s úpravou pro PostreSQL. Podmínkou samozřejmě je, aby měly nainstalovanou takovou verzi PHP, která obsahuje podporu pro PostgreSQL.

Verze 4.6 z 1.7.2002:
V administátorském menu "Firma / Editace údajů" je nyní možné nastavit, jaké tři celodenní absence se mají na kontrolním listu v druhé souhrnné tabulce vypisovat. Dosud zde byly napevno absence s kódy 1,2 a 3 kterým podle standardního pojmenování v kategoriích odpovídá Dovolená, Nemoc a Služební cesta. Tím, že je nyní možné toto volitelně určit se jednak vychází vstříc těm, kteří zde chtěli mít jiné absence a také těm, kteří si pro tři výše uvedené nastavili jiné kódy. Například z toho důvodu, že jsou tak nakonfigurovány docházkové terminály. Slovní popis vybraných absencí je převzat z nastavení kategorie číslo 1. Z toho je patrné drobné omezení v tom smyslu, že tyto tři absence by měly mít ve všech kategoriích stejný popis a hlavně číslo.

V modulu Absence byl upraven algoritmus výpočtu délky absence oproti tomu, co je z absence započteno do odpracované doby na výpise docházky. Pokud je v kategiriích nastaven začátek absence dříve, než jak je nastaven parametr "Začátek pohyblivé", je na výpise docházky do odpracované doby započten jen čas od "začátku pohyblivé" a rozdíl mezi začátkem absence a začátkem pohyblivé uznán do odpracované doby není. Naproti tomu v modulu Absence je při vyhodnocování uznán i tento rozdíl. Analogicky je postupováno i s koncem absence. Důvodem je ošetření vyhodnocení například služebních cest pro cesťáky, kdy je třeba uznat služební cestu celou, i když na výpise docházky není vhodné vše započítat do odpracované doby (například přespání).

Dále v modulu Absencí přibylo u tlačítka třídění zatrhávací políčko "typ cesťák". Jeho zatržením a klepnutím na tlačítko třídění se do výpisu vloží další informace, takže je výpis možné použít jako doklad o služebních cestách. Přibude jednak sloupec s výpisem informací o seancích a absencích na daný den, dále pak text z případné poznámky, který může obsahovat informaci o místě cesty. Nový je také sloupec Sazba, který určuje výši cestovních náhrad, na které má pracovník nárok. Nastavení sazeb se provádí v administrátorském menu "Firma / Sazby sl.cest". Zde se vždy určuje výše peněžní náhrady a minimální a maximální hranice délky služební cesty, pro kterou je tato sazba platná. Lze samozřejmě vložit více záznamů s různou výší sazby podle délky trvání služební cesty. Časové hranice by se neměly křížit.

Verze 4.5 z 23.6.2002:
V této verzi byla provedena uprava podpory terminálového rozvodu založeného na GCD456. Ta spočívá v tom, že do řídící jednotky se zasílá také balanc a jméno každého pracovníka, což je poté možné nechat zobrazit na terminálu při identifikaci. Přenos údajů funguje tak, že se zavolá synchronizační script gcalc.php. To může provést buď administrátor z menu "Firma / Terminálový rozvod" pomocí tlačítka "Synchronizace subjektů", nebo je vhodnější zajistit jeho spouštění automaticky na serveru pomocí časového volání.

Byla také upravena velikost písma na kontrolním listu. Pokud je vypisované období větší jak 20 dnů, je použit menší font. Toto však musí administrátor nejprve povolit v menu "Firma / Editace údajů", kde zatrhne položku "Menší písmo u delších výpisů docházky". Také písmo v souhrnných tabulkách ve spodní části výpisu je menší. Tyto změny by měly zajistit, že se při tisku vejde vše snáze na jednu stranu A4. Dále je možné ještě před tiskem v prohlížeči zmenšit velikost okrajů, čímž se opět získá více místa pro tisk.

Ve spodní části výpisu docházky ještě přibyla políčka pro podpis vedoucího a zaměstnance a také se zde vypisuje datum. Navíc pokud je v systému zapnuta podpora pohotovosti, je u každého dne také uváděn čas na ní strávený.

Při výpisu přehledu aktuální přítomnosti zaměstnanců na pracovišti je v případě větší firmy (nad 100 zaměstnanců) nejprve zobrazeno výběrové okno, ve kterém je možné místo výpisu všech zaměstnanců vybrat jen konkrétního pracovníka, nebo oddělení.

Verze 4.4 z 18.6.2002:
Při výběru zaměstnance v přihlašovacím dialogu se systém snaží automaticky určit, který zaměstnanec se právě přihlašuje a nastavit jej jako výchozího. Provádí se to na základě IP adresy počítače, ze které se přihlášení provádí. Systém si jednoduše pamatuje IP počítače, ze kterého se zaměstnanec hlásil naposled a pokud se z tohoto počítače hlásí znovu, přednastaví jeho jméno. Toto samozřejmě funguje jen pokud má každý svůj počítač s pevně přidělenou IP adresou (nebo DHCP zachováva adresy počítačů) a napřipojuje se přes proxy server.

Při vyhodnocování typů práce, mezd a absencí je v okně přípravy dat ve spodní části obsahující informace o dříve připravených datech vypsáno datum a čas, kdy tato příprava proběhla.

V editaci vyjímek docházky lze nyní také určovat, kolik může být maximálně přestávek v zadáveném dnu a jestli se má tento den započítávat přesčas. Zde nastavené údaje mají samozřejmě přednost před nastavením v kategorii, tak jako ostatní nastavení ve vyjímkách.

Dále byla opravena chyba týkající se odečítání přestávek zadaných zaměstnancem. Chyba se projevovala tehdy, kdy zaměstnanec čerpal přestávku (zadal si jí sám pomocí kódu 7) a tato přestávka nemusela nastat - nebyl překročen fond pro přestávku. Tato nepřítomnost se za jistých okolností neodečetla od odpracované doby a byla mu uznána jako odpracovaná. Tato chyba je tedy již opravena.

Verze 4.3 z 1.6.2002:
Pracovníci, kteří mají možnost zadávat u seancí i typ práce, mohou při změně tohoto typu práce v průběhu pracovní doby využít novou možnost zadání. Dříve bylo nutné zadat nejdříve odchod z původního typu práce a poté zadat příchod již s novým typem práce. Nyní v dialogu s příchodem a odchodem přibyla nová položka nazvaná Změna. Při jejím využití program sám vloží ukončení předchozího typu práce a následně vložení další seanci se zadaným typem práce. Při zadávání změny typu práce pomocí této nové volby se neuplatňuje případně nastavené ořezávání, ale je vždy použit přesný čas. Tuto volbu je logicky možné zadat jen v průběhu seance. Pokud tedy pracovník nemá ještě ten den žádnou seanci zadanou, nebo má poslední seanci ukončenou odchodem, položka Změna se v dialogu pochopitelně vůbec neobjeví.

V administrátorském menu "Firma / Editace údajů" přibyla možnost volby jazyka na sestavách. Je zde možné přepínat mezi češtinnou a slovenštinou. Zvolený jazyk je pak použit na sestavách výpisu docházky pracovníků (kontrolní list), měsíční sestavě přítomnosti (souhrnná sestava), sestavě vyhodnocení typů práce a vyhodnocení absencí. V budoucnosti budou následovat úpravy i dalších částí programu.

Dále byl upraven vzhled uživatelského menu tak, že byl ze sekce Výpis odstraněn popis významu barevně odlišených údajů v přehledu docházky. Místo něj je v této sekci odkaz Info, přes který je možné tento popis zobrazit (zobrazí se v novém okně prohlížeče).

Úprava byla provedena také u vyhodnocování absencí, kde je nyní možné vyhodnocovat i pohotovost (pokud je její podpora zapnutá). Pohotovost sice není v systému chápána jako absence, přesto je možné jí kromě kontrolních listů a souhrnů oddělení vyhodnocovat také zde.

Dále při zadávání absencí pomocí intervalu, ať už v uživatelském menu nebo v editaci docházky, přibylo zatrhávací políčko "I svátky". Význam tohoto je v tom, že pokud je políčko zatrženo, nahraje se absence jako doposud i na soboty a neděle případně i svátky, které do zadaného období spadají. Pokud však tato volba zatržena není, absence se nahraje pouze na pracovní dny ve vybraném intervalu.

Bylo také opraveno několik drobnějších chyb z verze předchozí.

Verze 4.2 z 3.5.2002:
Při vkládání celodenních absencí je nyní možné udávat i typ práce. Lze tedy ve vyhodnocování typů práce zohledňovat například i celodenní služební cesty, pokud u nich byl typ práce vyznačen. Ty celodenní absence, u nichž žádný typ práce vyznačen nebude (například nemoc, dovolená atd.), nejsou zahrnuty ani do vyhodnocení typu práce číslo nula.

Administrátor může v menu "Firma / Editace údajů" povolit tisk legendy popisující kódy absencí u příchodů a odchodů na kontrolním listě docházky. Názvy absencí odpovídají popisu z kategorií a tisknou se jen ty, které jsou využívány.

Při používání terminálového rozvodu GCD456 je nyní možné částečně využívat i zadávání typu práce. Pokud pracovník při zadávání odchodu nebo příchodu uvede kód absence větší než 20, je tento údaj použit jako číslo typu práce a kód absence se nastaví na 0 - Normální. Omezením tohoto řešení tedy je, že čísla typů práce musí být větší jak 20 a nelze zadat zároveň typ práce a kód absence.

V této verzi také přibyl modul vyhodnocování absencí. Tento umožňuje vyhodnotit, kolik času bylo stráveno pracovníky na určité absenci za zvolené období. Hlavní využití bude pravděpodobně v souvislosti se služebními cestami, kdy se vyhodnocuje napřiklad nárok na stravné, pokud délka služební cesty překročí určitou dobu a tak podobně. Vyhodnocování probíhá podobným způsobem, jako vyhodnocení typů práce. Pracovníci, kteří mají právo na prohlížení docházky ostatních zaměstnanců naleznou ve svém uživatelském menu v sekci Ostatní tlačítko Absence. Také administrátor má z menu Ostatní k této volbě přístup. Zde se nejprve zadá, které pracovníky chceme vyhodnocovat (všechny, jedno celé oddělení nebo konkrétního pracovníka). Dále se zadává absence, která se bude sledovat (1 až 20) a nakonec ještě období vyhodnocování. Po potvrzení údajů probíhá příprava dat, která může trvat delší dobu. Navíc existuje možnost pracovat s daty připravenými již dříve, podobně jako u vyhodnocení mezd nebo typů práce. V každém případě se nakonec zobrazí tabulka, ve které jsou výsledné údaje. Je zde vždy jméno pracovníka, datum kdy byl na sledované absenci a čas, který ten den na absenci strávil. Pokud některý pracovník sledovanou absenci v daném období neměl, není zde vůbec vypsán. Vypisují se jak celodenní, tak krátkodobé absence. Tabulku lze seřadit buď podle pracovníků, nebo podle datumu. Tabulka obsahuje také mezisoučty v závislosti na tom, jak je seřazena. Např. je-li seřazena podle pracovníků, je na konci údajů za každého pracovníka celkový součet času stráveného na vybrané absenci za všechny dny dohromady. Při seřazení podle datumu je součet zase za celý den pro všechny pracovníky, kteří ten den absenci měli. Úplně na konci stránky je souhrnná tabulka za všechny záznamy dohromady, která kromě počtu záznamů udává, kolik pracovníků absenci mělo, v kolika dnech se vyskytla a jaká celková doba na ní byla za celé sledované období strávena. Ještě je třeba upozornit, že krátkodobé absence, u kterých existuje jak odchod tak následný příchod, se započítávají v celém rozsahu, i když se část nebo celá doba absence nepočítá do doby odpracované.

Verze 4.1 ze 17.4.2002:
Nejdůležitější změna se týká podpory terminálového rozvodu GCD456, kde bylo odstraněno omezení vyplívající ze společných databázových tabulek uchovávajících data. Nyní má každá firma své vlastní tabulky operací, přístupových kategorií a subjektů. Stejně tak číselníky přístupových kategorií a číselníky stanovišť jsou pro každou zaregistrovanou firmu samostatné. Z toho plyne možnost jediné instalace informačního systému Docházka 2001, na nějž bude napojeno více samostatných rozvodů jednotlivých firem. Pokud na verzi 4.1 přecházíte z verze 4.0, ve které jste podporu terminálového rozvodu využívali, tak při prvním přihlášení do systému proběhne překopírování dat z původních společných tabulek do odpovídajících nových samostatných tabulek jednotlivých firem, které měly v systému podporu rozvodu aktivovanou. Nakonec se původní společné tabulky zruší. Jelikož nutnost samostatných terminálových rozvodů jednotlivých zaregistrovaných firem může být v některých případech naopak nežádoucí, bude u autora sytému na vyžádání dostupná také původní verze 4.0, která podporuje sdílení jediného terminálového rozvodu GCD456 více firmami.

Další novou funkcí v této verzi je možnost definovat vyjímky v časech přestávek. Na tuto možnost mají přístup všichni pracovníci, kteří mají právo editace vyjímek v docházce, kde v dolní části přibylo tlačítko "Vyjímky časů přestávek". Samozřejmě je možné se obdobným způsobem přepnout zase zpět do editace vyjímek docházky. Administrátor má také v menu Zaměstnanci možnost vstupu do této části. Tato funkce se hodí k ručnímu nastavení času začátku přestávky v případě, kdy standardně systémem vypočtený čas nevyhovuje vašim představám. Můžete tedy konkrétnímu pracovníkovi na určitý den nastavit, kdy má první případně druhá přestávka v práci začít. Její délku systém už dopočítá sám podle nastavení v menu Kategorií. Přestávka se samozřejmě vloží jen v případě, kdy délka odpracované doby překročí fond pro přestávku nastavený v kategorii.

Úprava byla také provedena v administrátorském menu "Pracovníci / Editace údajů", kde je nyní použito menší písmo a tabulka pracovníků není tak velká.

Dále se v měsíčním souhrnu docházky tiskne na konci sestavy legenda, kde jsou u jednotlivých čísel (případně symbolů) absencí uvedeny také názvy těchto absencí. Názvy jsou převzaty z popisu uvedeného v kategorii číslo jedna.

Mezi novinky také patří podpora sledování pohotovosti. Tuto funkci využijí ty firmy, jejichž pracovníci musí být k zastižení, i když zrovna nepracují - jsou např. doma. To mohou být např. lékaři, hasiči atd. Takové organizace mohou mít potřebu sledovat, vyhodnocovat a případně odměňovat počet pohotovostních hodin, které jednotliví pracovníci za určité období měli. Tuto funkci programu administrátor zapíná v menu "Firma / Editace údajů". Když podporu pohotovosti zapne, dojde k aktivaci absence číslo 20. Aktivací se rozumí to, že ve všech kategoriích se této absenci přidělí název Pohotovost a položky začátku, konce a fondu této absence se nastaví na 00:00. Toto nastavení neměňte. Pouze pokud nechcete u pracovníků zařazených do některé kategorie pohotovost používat, vymažte v této kategorii název absence 20 a nechte jej prázdný. Tito pracovníci nebudou moci při příchodu nebo odchodu pohotovost zadat. Například v nemocnici bude pohotovost sledována u lékařů či sester, ale asi už ne u uklizeček. Pohotovost se používá jen ve spojení s příchody a odchody, ne pro celodenní absence. Systém totiž funguje tak, že když pracovník odejde v pátek na pohotovost a v pondělí ráno zadá příchod z pohotovosti, započte se do ní celý zbytek pátku, sobota, neděle a pondělní ráno. Na kontrolním listě docházky pracovníka je čas strávený na pohotovosti vypsán v poslední souhrnné tabulce úplně dole vpravo. Při výpisu přehledu aktuální přítomnosti pracovníků je rovněž vypisováno, který pracovník má pohotovost.

Ve sledování průchodů bylo upraveno výchozí období pouze na aktuální den a dále v kritériích pro třídění záznamů přibyla položka Netřídit, pomocí které lze zobrazit záznamy v tom pořadí, v jakém byly vkládány.

Při zadávání příchodů a odchodů z terminálů v rozvodu se nyní již také uplatňuje ořezávání časů (pokud je nastaveno). Ve sledování průchodů jsou však nadále vypisované přesné časy těchto operací.

Verze 4.0 z 10.4.2002:
Jedinou novinkou této verze je podpora pro terminálový rozvod GCD456. Tato podpora se aktivuje v administrátorském menu "Firma / Editace údajů". Položka "Podpora docházkových terminálů a karet" má nyní tři možnosti nastavení (Ne, Základní a Rozvod). Při první volbě není v systému zapnuta žádná podpora terminálů. Při druhé volbě je zapnuta základní podpora, to jest to, co systém umožňoval dosud - jednotlivé terminály sloužící čistě k zadávání docházky. Poslední volba Rozvod je nová a kromě zadávání docházky umožňuje také konfiguraci terminálových sítí, sledování průchodů, nastavování přístupových oprávnění pro otevírání dveří, kdy u každého pracovníka lze nastavit který den v týdnu a kterou denní dobu může například procházet konkrátními dveřmi. Tyto dveře samozřejmě musí být ovládány elektronickým zámkem napojeným na terminálový rozvod.

Pro aktivaci podpory GCD456 je tedy třeba nastavit volbu na Rozvod. Po opětovném přihlášení administrátora do menu Firma se zde objeví nové tlačítko "Terminálový rozvod". Zde se naplňuje číselník stanovišť (každé dostane své číslo a název), číselník přístupových kategorií (každá má číslo a název). Po naplnění obou číselníků je možné nadefinovat přístupová oprávnění, která budou jednotlivé kategorie mít. U každé se zadává stanoviště, den a časové rozmezí, kdy je přístup na zvolené stanoviště povolen. Zde nadefinovaná přístupová oprávnění se pak přiřazují jednotlivým pracovníkům (popsáno níže). Další volbou tohoto menu je "Sledování průchodů", kde lze pomocí výběrových a třidících kritérií prohlížet a vyhodnocovat pohyb pracovníků. Posledni volbou je "Synchronizace operací", kde lze ručně provést přenos informací o docházce z tabulky operace do tabulky seancí. Tato volba je zde jen jako doplněk, protože tato synchronizace se provádí automaticky (při každém přihlášení, zobrazení výpisu docházky, zobrazení přehledu přítomnosti a zobrazení průchodů).

Dále má zapnutí podpory terminálového rozvodu vliv na editaci údajů o zaměstnancích. Každému je třeba nastavit přístupovou kategorii, číslo karty, dobu její platnosti a PIN. Je třeba také upozornit, že tabulky pro práci s terminálovým rozvodem jsou společné pro všechny firmy zaregistrované v systému. Jedná se o tabulky číselníků stanovišť, číselníků kategorií, definice přístupových kategorií, definice zaměstnanců ve vztahu k terminálovému rozvodu a tabulku operací, které se na rozvodu vyskytli (docházka a průchody). Z tohoto důvodu je v případě, že je v systému vedena docházka více firem, potřeba zajistit minimálně to, aby každý zaměstnanec měl unikátní položku index nejen v rámci firmy, ale v rámci celého systému, tedy všech firem. Pokud bude v systému vedena jediná firma, která bude rozvod používat a ostatní zaregistrované firmy je používat nebudou, není třeba brát na tato omezení ohled.

Verze 3.9 z 28.3.2002:
V administrátorském menu Kategorie / Editace kategorií přibyla v tabulce nastavování výpočtu povinných přestávek v práci možnost, nastavit délku první přestávky odlišně od dalších přestávek, které vzniknou v jeden den. Tato možnost zde není proto, že by to vyžadoval Zákoník práce, ale protože to požadovali někteří uživatelé.

Dále v tomto menu (editace kategorií) přibyl u řádků s nastavováním ořezávání příchodů a odchodů nový řádek, kde se nastavuje ořezávání (zaokrouhlování) odpracované doby. Standardně se odpracovaná doba zaokrouhluje na nejbližší nižší násobek zde uvedeného čísla - pracovní doba je zkracována. Odpracuje-li pracovník například 8 hodin a 13 minut, pak se mu při pětiminutovém ořezávání započte 8:10 minut a při čtvrthodinovém ořezávání se mu započte jen 8:00. Samozřejmě pokud odpracuje čas rovnající se násobku ořezávání, ke zkrácení nedochází. Krok ořezávání lze nastavit stejně jako u příchodů a odchodů na 0 (neořezává se), 5, 10 a 15 minut. Pokud chcete zadat jiný krok, slouží k tomu poslední volba, kde požadované číslo zapíšete do editovatelného pole. Pokud chcete ořezávat opačným směrem (natahovat odpracovanou dobu), použijte záporné číslo. Pak pokud pracovník odpracuje třeba 8:13 minut, tak mu při ořezávání nastaveném na -10 bude započtena odpracovaná doba 8:20. Smysluplné hodnoty jsou v rozmezí -60 až 60 minut. Pří šedesáti minutovém ořezávání se tedy započítávají jen celé hodiny. Pokud zadáte hodnotu mimo uvedené rozmezí, nebude se ořezávání provádět (stejně jako by bylo nastaveno na nulu). Nastavené ořezávání má samozřejmě také vliv na přesčas (balanc).

Při zakládání nových uživatelů v administrátorském menu "Zaměstnanci / Editace údajů" byl změněn výchozí stav práva pro vkládání oznámení. Nyní je toto právo na žádost uživatelů aktivní a není nutné jej při každém vkládání pracovníka aktivovat zvlášť. Nadále je však možné toto právo pracovníkovy odebrat deaktivací tohoto políčka.

Poslední změnou v této verzi je to, že na výpisu docházky se v případě kdy pracovník má celodenní absenci, ale byl ten den zároveň i v práci, zobrazí i příchody a odchody. Doposud se v takovém případě pouze změnila barva písma s názvem absence na fialovou, ale časy příchodů a odchodů na výpise zobrazeny nebyly. Tato změna má význam v případech, kdy si pracovník vezme např. dovolenou, ale domluví se s vedoucím, že na hodinu také příjde do práce a ta mu bude připočtena k odpracované době. Nyní tedy vedoucí přímo vidí, zda pracovník opravdu přišel a kdy odešel. Může mu tedy tento čas pomocí převodů přičíst k odpracované době. Systém sám započítává pouze onu celodenní absenci, ostatní ignoruje a rozhodnutí o započtení zůstává na vůli vedoucího.

Verze 3.8 z 6.3.2002:
V uživatelském menu se nyní standardně nezobrazuje sekce pro změnu hesla. Místo toho v sekci Ostatní přibylo tlačítko Heslo, po jehož aktivaci se teprve dialog pro změnu hesla zobrazí a to na stejné pozici, jak tomu bylo dříve. Po následné změně hesla dialog opět zmizí.

V měsíčním přehledu docházky byla změněna velikost písma v tabulce na menší, takže došlo ke zmenšení rozměru celé sestavy a je jí možné snáze tisknout. Pokud tedy používáte maximálně deset typů absencí a jména pracovníků nejsou příliš dlouhá, vejde se sestava na stranu A4 při orientaci na šířku a minimálních okrajích.

Dále byla přidána funkce Symboly, s jejíž pomocí lze změnit zkratky absencí, které se vypisují na výpise docházky, v přehledu aktuální přítomnosti a v měsíční souhrnné sestavě. Standardně se vypisuje jen číselný kód odpovídajícího druhu absence. Nyní je možné v administrátorském menu Ostatní pomocí tlačítka Symboly přidělit jednotlivým kódům absencí nějakou zkratku. Optimální jsou jedno až dvoupísmenné zkratky. Tyto lze přidělit jednak všem absencím 1 až 20, dále kódu přítomnosti, který je 0 (nula) a v měsíčním souhrnu je P a pak také neomluvené nepřítomnosti, která má význam jen v měsíční souhrnné sestavě a standardně je označována znakem ? (otazník) na červeném podkladě. Na konci menu editace těchto symbolů jsou ještě dvě zatrhávací políčka. První má název "Souhrn doch." a podle toho zda jej zatrhnete nebo ne se tyto vámi definované symboly v souhrnu docházky buď používat budou, nebo ne a místo nich budou použity kódy absencí jako doposud. Druhé zatrhávací políčko se jmenuje "Výpis doch." a určuje používání nebo nepoužívání symbolů ve standardním výpise docházky a v přehledu aktuální přítomnosti.

Verze 3.7 z 1.3.2002:
Byla opravena chyba z verze 3.6, kdy u nově založených firem nebylo možné v některých případech nastavovat způsob výpočtu docházky na pátek u absence 3 (služební cesta) v kategorii číslo 1. U touto chybou postižené firmy se odpovídající záznam v kategorii vůbec nevypsal.

Další oprava se týká měsíčního souhrnu docházky, kde v horní výběrové liště nefungovalo tlačítko "Další měsíc" a poslední známá chyba, která byla opravena se týká výpočtu druhé přestávky v práci, která byla za jistých specifických a velmi málo pravděpodobných okolností vypisována v době po odchodu pracovníka z pracoviště.

Novinkou této verze je možnost nastavit v administrátorském menu "Zaměstnanci / Editace údajů" právo na prohlížení docházky a případně i převody přesčasů jen zaměstnancům ze stejného oddělení. Lze tedy nastavit, aby si vedoucí mohl prohlížet docházku jen u svých zaměstnanců bez toho, aby se dostal na pracovníky z jiných oddělení. Nastavení tohoto práva se projeví i v měsíčním souhrnu docházky.

V menu editace docházky přibylo u vkládání absencí tlačítko Interval, pomocí kterého je možné zadávanou absenci vložit na více po sobě jdoucích dnů. Jeho funkce je shodná se stejnojmenným tlačítkem v uživatelském menu. Pokud do uvedeného období spadá Sobota, Neděle, nebo nějaký svátek, je absence vložena i na tyto dny.

Verze 3.6 z 30.1.2002:
Došlo k určité úpravě vzhledu sestavy s měsíčním přehledem přítomnosti pracovníků, která se vypisuje v uživatelském menu, v části Ostatní pomocí tlačítka "Souhrn doch.". V této sestavě se nyní nezobrazují ty typy absencí, které se nevyužívají ani v jedné kategorii (mají prázdný název). Pokud se tedy využívá max. třináct druhů absencí, vejde se sestava při tisku na papír formátu A3 s orientací "Na šířku" a okraji velikosti 10mm. Navíc bylo změněno třídění zaměstnanců z indexu na abecední (příjmení, jméno).

Dále byl zaveden mechanizmus zabraňující vícenásobnému zápisu seance nebo absence v případě, kdy pracovník po této akci klepl v prohlížeči zobrazujícím přehled jeho docházky na tlačítko Obnovit (aktualizovat, refresh ...), případně tlačítklo Zpět a následně Vpřed. Tento ochraný mechanizmus se aktivuje, pokud máte v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" zatrženu volbu "Po vložení seance uživatele odhlásit". Pokud by pak mělo dojít k opětovnému zápisu dat z výše popsaného důvodu, mechanizmus se aktivuje a místo toho zobrazí na stránce jen varovné hlášení.

V administrátorském menu "Kategorie / Editace kategorií" přibyla u každé kategorie možnost na jednotlivé dny nastavit, zda se mají započítávat denní přesčasy nebo ne. Nastavení se provádí v zelené tabulce "Základní parametry" v posledním sloupci nazvaném "Počítat denní přesčas". Standardně je tato volba zatržena, takže se jako doposud denní přesčasy započítávají. Pokud volbu zrušíte, nebude přesčas zaměstnanci v daný den uznán a jako odpracovaná doba se započítá jen čas uvedený v položce Fond. Pokud zaměstnanec v daný den odpracuje méně, než udává fond, započte se mu skutečně odpracovaný čas, takže bude mít mínusový balanc.

V této verzi byl také opraven drobný problém týkající se nočních směm, tj. směn, které začínají před půlnocí jednoho dne a končí po půlnoci druhý den. Až do teď bylo třeba v kategorii definující noční směnu nastavit položky "Začátek pohyblivé" na 00:00 a "Konec pohyblivé" na 23:59. Nyní je již možné definovat tyto položky standardně dle očekávání například na 22:00 - 06:00.

Dále také byla opravena chyba v databázi, která se týká plovoucích kategorií. Pokud jste na předchozí verzi (3.5) ZAKLÁDALI NOVOU FIRMU a u této firmy definovali plovoucí kategorie, může program chybně vypočítávat odpracovanou dobu. Proto je v tomto případě vhodné plovoucí kategorie zrušit a definovat je znovu, nebo u každé z plovoucích kategorií klepnout na odkaz Upravit a následně tlačítko Přidat. Znovu připomeňme, že tento problém se týká jen firem nově založených na verzi 3.5. U těch, které na verzi 3.5 přešly z některé předchozí verze (3.4 a starší), se problém nevyskytuje a vše funguje v pořádku.

Verze 3.5 z 13.1.2002:
V této verzi bylo jednak opraveno několik drobnějších chyb verze předchozí, ale hlavně byl přidán systém výpočtu pracovní doby, který usnadní evidenci docházky ve firmách s vícesměným provozem, kde zaměstnanci pravidelně mění své směny. Například jeden týden má pracovník dopolední směnu a další týden odpolední. Systém je založen tak, že tento cyklus nemusí být nutně týdenní, ale počet dnů lze nastavit libovolně. V cyklu může být až pět směn. Takže lze nastavit například to, že pracovník bude mít postupně dopolední, odpolední a noční směnu, každou 10 dní po sobě. Jak se to v programu nastavuje bude následně popsáno. Nejprve je třeba v administrátorském menu "Kategorie / Editace kategorií" vytvořit pro každou možnou směnu jednu kategorii s odpovídajícím nastavením jednotlivých parametrů. Zde není žádná změna oproti předchozím verzím. U nočních směn přecházejících z jednoho dne do druhého je třeba nastavit parametr "Začátek pohyblivé" na 00:00 a "Konec pohyblivé" na 23:59. Jakmile jsou všechny možné směny podchyceny v odpovídajících kategoriích, přichází na řadu novinka této verze, takzvané Plovoucí kategorie. Jejich nastavení se provádí opět v administrátorském menu a to v "Kategorie / Plovoucí kategorie". Plovoucí kategorie dělá v podstatě jen to, že definuje cyklus, v jakém se směny (kategorie) střídají. Jelikož zde zatím žádná plovoucí kategorie není, zobrazuje se v okně zatím jen formulář, pomocí nějž se vytváří. Každá plovoucí kategorie musí mít svoje číslo, které ji identifikuje a pomocí kterého se pak přiřazuje zaměstnancům. Pro lepší orientaci může mít také krátký název (doporučuje se maximálně 15 znaků). Dále musí mít každá plovoucí kategorie učenu takzvanou hlavní kategorii, což je jedna z kategorií vytvořených v předchozím bodě. Podle této hlavní kategorie se řídí nastavení výpočtu povinných přestávek v práci a ořezávání příchodů a odchodů. Doporučuje se, aby hlavní kategorie měla u 1. a 2. přestávky nastaveno Vypočítat a ne pevný čas. Následující položka určuje, po kolika dnech se budou směny (kategorie) měnit. Nastavíte-li zde 7, budou se střídat po týdnu. Další položka určuje takzvané počáteční datum. Toto datum systému říká, který den začíná první směna (kategorie) cyklu. Zbývající část formuláře pak definuje z kolika (max. pěti) a kterých kategorií bude celý cyklus složen. Kategorie, kterou vyberete v položce 1. kategorie bude začínat v den vybraný v předchozím bodě a bude trvat tolik dnů, kolik je zadáno v položce Počet dní periody. Pak bude následovat kategorie, kterou vyberete v položce 2. kategorie. atd. Dokud nebude některá z položek v pořadí obsahovat údaj 0 - Žádná, pak se cyklus ukončí a následující období bude opět začínat tou, která je v položce 1. kategorie. Tak se bude celý cyklus opakovat. Je tedy třeba nastavit minimálně první a druhou kategorii, protože jedna cyklus nedělá. Po potrvzení tlačítkem Přidat je třeba vyčkat, než systém vypočte všechny cykly. Výpočet zapisuje do databáze cykly této právě vytvářené plovoucí kategorie od roku 2001 na období 20 let od aktuálního data, proto může na slabším hardware trvat delší dobu. Jakmile vše proběhne, uvidíte tabulku obsahující právě vloženou novou plovoucí kategorii s jejím základním nastavením. V tabulce jsou odkazy sloužící k její úpravě nebo výmazu. Smazat lze však jen tu plovoucí kategorii, kterou nemá přiřazenu žádný zaměstnanec. Ve formuláři pod ní můžete pak zakládat případné další plovoucí kategorie. A jak tyto plovoucí kategorie přidělit zaměstnancům? Provádí se to na úplně stejném místě, kde jste jim přiřazovali kategorie doposud, tedy v administrátorském menu "Zaměstnanci / Editace údajů". V položce kategorie teď kromě standardních kategorií lze vložit i plovoucí. Od standardních jsou odlišeny jednak vámi zadaným názvem a hlavně jejich pořadová čísla jsou vedena v hranatých závorkách. Stejným způsobem budou vypsány i v horní tabulce zaměstnanců, pokud je některým přidělíte. A na závěr ještě upozornění. Pokud si občas někteří zaměstnanci mezi sebou dočasně prohodí směny, lze to podchytit pomocí "Vyjímek v docházce".

Verze 3.4 z 27.11.2001:
V administrátorském menu "Pracovníci / Editace údajů" může nyní administrátor udělit zaměstnanci právo na to, aby měl přístup na převody přesčasů jen ve své vlastní docházce.

Dále byla přidána možnost takzvaného ořezávání druhé přestávky v práci. Podle zákoníku práce se má druhá třicetiminutová přestávka vložit po 9 odpracovaných hodinách, což je 9 hodin a 30 minut po příchodu pracovníka (jedna přestávka se už odečetla po 4:30). Zákoník práce požaduje, aby se celá přestávka vložila i v případě, že pracovník odpracuje třeba jen o minutu více. Pak ale dochází k situacím, že pracovník třeba pracuje od 6:00 do 15:35, což je 9:35 přítomnosti, ale od odpracované doby se mu odečtou dvě přestávky, takže odpracoval jen 8:35. Podle zákoníku práce je to v pořádku, ale pracovník by určitě raději odešel o těch 5 minut dřív a měl by odpracovanou dobu 9:00. Tak ale o těch 25 minut přišel. Proto lze v programu v administrátorském menu "Firma / Editace údajů" zapnout volbu "Ořezávat druhou přestávku". Tato volba způsobí, že ve výše uvedeném případě bude odpracovaná doba 9:00 a přestávka se nevloží. Toto ořezávání se promítne pouze v případě, kdy pracovník odejde v čase, ve kterém druhá přestávka probíhá. Pokud by odešel až v 16:00 nebo později, druhá přestávka se již vloží. V případě, že nechcete druhou přestávku vkládat vůbec, můžete využít položku "Max.prest./den" v menu Kategorie. Bližší popis naleznete níže v novinkách verze 3.1. Pokud ale některou z těchto možností využijete, musíte si uvědomit, že tato nastavení jsou v rozporu s požadavky zákoníku práce.

Dále byla udělána úprava rozsahu období při vkládání celodenní absence přes interval. Od této verze se absence zapíše včetně dne uvedeného v poli "Do:" a ne až do tohoto dne ale bez něj, jak tomu bylo doposud.

Verze 3.3 z 24.11.2001:
Systém byl rozšířen o podporu různých typů docházkových terminálů. Jako identifikační médium mohou sloužit kontaktní či bezkontaktní karty, čárový kód atd. Podporovány jsou všechny terminály, které se k počítači připojují přes konektor klávesnice a po odeslání údajů doplní nakonec ještě kód nového řádku (Enter). Zprovoznit však lze i terminály, které se k počítači připojují jiným způsobem a nebo odesílají data v jiném formátu. V tom případě je ale třeba sehnat program, který data převede do požadovaného formátu a uloží do souboru data.txt. Pokud terminál umožňuje zadat i typ akce (1..příchod / 2..odchod), kód absence (0 až 20) a případně i typ práce, musí být tyto údaje rovněž na samostatných "řádcích". Pokud některý z těchto údajů zadat nelze, systém se jej pokusí odhadnout sám. Terminál může být připojen buď přímo k počítači, na kterém je nainstalovaný docházkový systém, nebo na libovolném jiném PC, které je připojeno k počítačové síti. Počítačů s terminály může být i více.

Dále může administrátor v menu "Firma / Editace údajů" aktivovat novou volbu "Editovat pracovníky pojednom". Toto nastavení způsobí, že v menu "Pracovníci / Editace údajů" nebudou vypsáni najednou všichni v jedné tabulce, ale místo ní se zobrazí výběrový formulář, pomocí kterého se budou pracovníci k editaci či odstranění volit. Usnadní se tím práce s touto částí systému ve firmách s mnoha zaměstnanci, kde byla původní tabulka rozsáhlá a nepřehledná. Samozřejmě je možné deaktivací této volby zase zapnout výpis v tabulce.

Verze 3.2 z 18.11.2001:
Byla opravena drobná chyba v editaci docházky, kdy se za určitých okolností vložil záznam s příchodem i odchodem v 0:00. Tento záznam nešel v editaci docházky odstranit, přestože se zobrazoval na výpisu. Nyní je tedy možné jej v editaci smazat.

Další změnu nalezne administrátor při konfiguraci kategorií a to v tabulce ořezávání (zaokrouhlování) časů příchodů a odchodů. Nyní zde přibyla možnost, zadat "krok" tohoto ořezávání nejen na pevné hodnoty 0,5,10,15 a 30 minut, ale také na libovolnou jinou hodnotu. Slouží k tomu editovatelné pole v pravé části tabulky. Tímto je umožněno mimo jiné změnit směr tohoto zaokrouhlování tak, že zadáte záporný čas. V případě příchodů se pak místo nejbližšího vyššího času nahraje čas nejbližší nižší násobku zde uvedené hodnoty. Analogicky u odchodů se nebude zaokrouhlovat do minulosti, ale do budoucnosti.

V administrátorském menu Zaměstnanci přibylo tlačítko "Práva editace". Slouží k tomu, aby se třeba vedoucím pracovníkům, pod které spadají například dvě různá oddělení umožnilo editovat docházku zaměstnancům z obou těchto oddělení. Pomocí tohoto mechanizmu je tedy možné vytvořit atypická práva k editaci docházky, nejen pracovníků ze stejného oddělení nebo všem ve firmě jak tomu bylo doposud, ale zcela libovolně buď na konkrétní pracovníky, celá oddělení, nebo kombinaci obou. Po zvolení tlačítka se otevře nové okno prohlížeče rozdělené na dvě části. Princip se trochu podobá zadávání typů práce v menu Firma. V horní části se založí číslo a název pro dané atypické editační právo. Pod tímto názvem se bude v menu zaměstnanci při vkládání zobrazovat, takže název by měl být výstižný. Číslo musí být větší jak 3, protože 0 až 3 je zavedeno napevno (0 - bez editace, 1 - vlastní, 2 - stejné odd., 3 - celá firma). Po založení čísla a názvu je v dolní části již možné zadávat, koho docházku bude možné tímto právem editovat. Lze zadávat jak konkrétní zaměstnance, tak celá oddělení, případně kombinaci obou možností. Jakmile je editačního práva zadáno, je jej možné přidělovat zaměstnancům v menu "Zaměstnanci / Editace údajů".

Verze 3.1 z 12.11.2001:
Administrátor může v menu Kategorie u každé z kategorií určit maximální počet povinných přestávek na den. Toto nastavení se provádí v tabulce přestávek a jedná se o novou položku "Max. pres./den". Při standardně nastaveném fondu pro přestávku na 4:30 a délce přestávky 0:30 jsou pro pracovní dobu od 6:00 do 18:00 smysluplné hodnoty 0 až 2. Větší počet přestávek v tomto případě stejně nemůže nastat.

Dále se na kontrolním listě vypisuje, kolik přestávek za dané období pracovník čerpal.

V systému jsou už také provedeny základní úpravy pro podporu napojení na docházkové terminály, kdy bude možné využít pro zadávání příchodů a odchodů také tuto technologii. Podpora této funkce se zapíná v administrátorském menu " Firma / Editace údajů " zatržením položky "Podpora docházkových terminálů a karet". Zatím se jedná pouze o možnost zadat v okně editace údajů o zaměstnancích číslo docházkové karty, ale do budoucna je plánováno mnohem více funkcí, které s podporou této technologie souvisí.

Do této verze je také začleněna první část modulu pro zpracování mezd. Modul je přístupný jednak administrátorovy přes menu " Ostatní / Mzdy " a dále pak všem, kterým na to udělí administrátor příslušné oprávnění v editaci údajů o zaměstnancích. Tito se do modulu pak dostanou ze svého uživatelského menu, kde je v sekci Ostatní tlačítko Mzdy. Pro zpracování mezd je nejdříve třeba připravit data, což se provádí v menu, které je velice podobné menu pro přípravu dat k vyhodnocení typů práce. Vybere se tedy pracovník, oddělení nebo všichni a dále období, za které chceme data vybírat. Poté se provede výpočet dat a naplnění pracovních tabulek. Druhou možností je rovnou použít data, která byla připravena již dříve, obdobně jako při vyhodnocování typů práce. V dalším kroku je již možné vypočtené údaje prohlížet, případně je vyexportovat a načíst pomocí jiného programu pro zpracování mezd. Vyexportované údaje se zobrazí v samostatném okně prohlížeče. Jednotlivé položky jsou odděleny středníkem a na prvním řádku je popis jednotlivých sloupců. Data je tedy možné např. zkopírovat do jednoduchého textového editoru (např. "Poznámkový blok" ve Windows nebo jiného"), uložit s příponou .CSV a načíst např. Excelem nebo jiným tabulkovým procesorem, který je zobrazí pěkně seřazené do sloupců. Zde už je možné dále zpracovávat, nebo je upravit do vhodného formátu pro jiné programy určené ke zpracování mzdové agendy.Další z mnoha možností zpracování vyexportovaných dat je zkopírování dat z okna prohlížeče, jejich vložení do 602TAB do buňky A1, vybrání celého sloupce A, v menu Data zvolit "Text do sloupců", zatrhnou středník jako oddělovač a data se pěkně rozdělí do sloupců, kde je můžete dále zpracovávat podobně jako v Excelu.

V souhrnné sestavě docházky, na kterou mají oprávnění uživatelé přístup, přibyla volba exportu dat. Tento je koncipován stejně, jako export dat v mzdové agendě, tedy přes položky oddělené středníkem. Takže je možné data výše popsaným způsobem přenést do jiného programu a zde je dále zpracovávat.

Verze 3.0 z 1.11.2001:
Ve výpočtu docházky je nyní možné zohledňovat takzvané "Vyjímky docházky". V podstatě se jedná o to, že lze konkrétním pracovníkům nastavit na určité datum jiný začátek, konec a fond pracovní doby, než jaký by ten den měl být podle nastavení v kategoriích. Tímto je tedy možné ošetřit občasné nestandardní požadavky na vypočtení docházky určitého pracovníka v konkrétní datum. Přístup na tuto funkci je přes tlačítko Vyjímky docházky, které májí pracovníci oprávnění k editaci docházky všech zaměstnanců, nebo alespoň svého oddělení a to v uživatelském menu v sekci ostatní. Oprávněný pracovník může zadávat vyjímky těm zaměstnancům, na kterém má přístup pro editaci docházky. Tedy buď všech, nebo jen ze stejného oddělení. Administrátor má automaticky přístup na všechny a to přes stejnojmené tlačítko umístěné v administrátorském menu Zaměstnanci. Po odklepnutí tlačítka se zobrzí okno vizuálně rozdělené na tři části. První část obsahuje tabulku záznamů, které vyhovují vyhledávacímu kritériu z části druhé. Každý řádek tabulky obsahuje také tlačítko Smaž, pomocí něhož můžete záznam zrušit. V druhé části je vyhledávací formulář, kerý definuje podmínky pro výpis záznamů v tabulce. Lze tedy určit jaké období má být vypisováno a jací zaměstnaci nebo oddělení. V nejnížší části je formulář pro vkládání dat, který kromě toho umožňuje také hromadnější mazání. Nejprve k vkládání. Můžete zadat buď konkrétního zaměstnance, kterému chcete vyjímku vložit, celé oddělení, nebo všechny ve firmě. Dále zadáte datum, kdy má být vyjímka uplatněna. Nakonec zadáte položky Začátek, Konec a Fond. Začátek udává nejdřívější možný začátek pracovní doby, stejně jako položka "Začátek pohyblivé" v kategoriích. Analogicky položka Konec určuje nejpozdější započítavaný konec pracovní doby a fond udává dobu, kterou by měl ten den pracovník odpracovat. Položka fond by měla být menší nebo rovna rozdílu Konce-Začátku, jinak by jej pracovník při nejlepší vůly nemohl splnit. Po stisknutí tlačítka Vlož se záznam zapíše. Pokud se neobjeví v horní tabulce, tak jste buď udělali překlep při zadávání (vypíše se chybové hlášení), nebo parametry v části vyhledávání neodpovídají vloženým údajům a aby jste vložený záznam viděli, musíte si jej zde vyhledat. Ve formuláři je také tlačítko Smaž, pomocí něhož můžete zrušit vyjímky všem vybraným zaměstnancům na zadaný den. Při výpisu docházky na kontrolním listě se uplatnění vyjímky projeví tak, že jí odpovídá odpracovaná doba a tato je napsána hnědým písmem.

Verze 2.9 z 30.10.2001:
Administrátor může v menu "Firma / Editace údajů" nastavit maximální délku období, za které je možné udělat jeden výpis z docházky. Význam této hodnoty, která byla doposud nastavena pevně na 62 dní, je v tom, aby nedošlo k přetížení serveru v případě velkého počtu požadavků na výpisy za delší období. Jelikož se ale toto omezení používá i v jiných případech, jako jsou souhrnná vyhodnocení typů práce, je nyní možné maximální délku období změnit. Doporučený postup je ale nechat původní hodnotu a změnu provádět jen dočasně v případě momentální potřeby.

Modul evidence provozu služebních aut byl rozšířen o možnost zadávat ke každé uskutečněné cestě dodatečně počet najetých kilometrů. Tuto možnost mají všichni pracovnící oprávnění k editaci služebních cest. V tabulce vypsaných cest je kolonka Km, do které se uvede počet kilometrů a pomocí tlačítka Změň v příslušném řádku se údaj uloží.

Dále těmto pracovníkům přibyla možnost vytvářet v modulu aut statistické přehledy provozu. Ve výběrových dialozích ve spodnější části stránky je formulář Statistika využití aut, ve kterém zadají požadované období a následně se vypíší dvě tabulky. Jedna podrobnější, ve které je vidět jak jednotliví pracovníci auta využívali a druhá, ve které jsou sumární údaje celkového provozu jednotlivých aut a celkový součet za všechna auta. Tabula mimo jiné obsahuje počet cest, celkovou dobu rezervací, celkovou dobu podle údajú z docházky a celkový počet ujetých kilometrů.

Nepřehlédnutelnou změnou také je, že v horní části uživatelského menu se vedle nápisu Editace zobrazuje také čas, který je na serveru. Pokud je u uživatele zapnutá podpora javascriptu, pak tento čas normálně běží. Pokud je javascript vypnutý, nebo jej uživatelův prohlížeč nepodporuje, zobrazí se čas, který byl na serveru v okamžiku načtení stránky. Tento čas je pouze informativní. I kdyby se vypisovanou hodnotu podařilo uživateli násilně změnit, na vkládání příchodů a odchodů to stejně nebude mít vliv. Ty se zapisují vždy s časem na sarveru samotném bez ohledu na hodnotu zde vypisovanou.

Další novinka je v části pro vkládání absencí a to nové tlačítko Interval. Pokud je toto tlačítko zvoleno, překreslí se menu vkládání absencí tak, že obsahuje položky Od a Do. Do těchto položek uživatel může uvest časové období, do kterého se po stisku tlačítka Vlož rozkopíruje uvedená celodenní absence i s poznámkou. Absence se nahraje včetně datumu uvedeném v Od:, na všechny dny až do datumu v Do:, kromě tohoto dne. Když se tedy uvede např. Od 1.1.2001 do 3.1.2001, absence se nahraje na 1. a 2. ledna 2001. Je-li vybrán typ absence "0 - Žádná", pak se v tomto období všechny dříve zadané celodenní absence zruší. Tímto mechanizmem je možné mnohem rychleji a pohodlněji zadat například dlouhodobější nemoc či jinou absenci bez nutnosti vkládání den po dnu, jak tomu bylo doposud. Pomocí tlačítka Bez inter. je také možné vrátit se k původnímu jednodennímu formuláři.

Verze 2.8 z 28.10.2001:
V této verzi nebyly sice přidány do programu žádné nové funkce, došlo však k optimalizaci rychlosti zpracování dat. To se nejvíce projeví při různých sumarizačních přehledech jako jsou měsíční výpisy docházky celé firmy, příprava dat pro vyhodnocení typů práce za delší období atd. Doba potřebná pro zpracování těchto požadavků se zkrátila na polovinu až čtvrtinu oproti minulosti.

Verze 2.7 z 26.10.2001:
Tato verze přináší možnost evidovat využití pracovní doby. Toto využijí zejména firmy, jejichž zaměstnanci pracují na různých projektech a je třeba zjišťovat, kolik kdo na jakém projektu odpracoval a kolik bylo na daném projektu odpracováno celkově a to i za různá období. Samozřejmě je možné, že ne u všech zaměstnanců bude třeba tuto evidenci provádět. Takže jí lze nastavit třeba jen někomu (nebo i nikomu) a to v závislosti na kategoriích, do nichž jsou zaměstnanci přiřazeni. Je také možné nastavit, aby zaměstnanci mohli zadávat jen některé typy prací a to rovněž v závislosti na kategoriích. Jak je tedy tato funkce řešena?

Administrátor v menu "Firma / Typy práce" v horním vstupním dialogu zadá všechny typy prací, které ve firmě budou existovat. Může zde také již existující typy editovat a mazat. Ve spodnějším dialogu se tyto typy prací zařazují do jednotlivých kategorií. Jen zaměstnanci, kteří jsou v dané kategorii, potom budou mít možnost tento typ práce používat při vyznačování docházky. Pokud tedy například nepřiřadíte k některé kategorii žádný typ práce, nebude se u zaměstnanců v ní zařazených funkce evidence typů práce vůbec využívat.

Ti zaměstnanci, k jejichž kategoriím byly nějaké typy práce přiřazeny je nyní mohou používat při zadávání příchodů a odchodů. Naleznou je ve svém uživatelském menu v zeleně označené části Editace jako poslední položku při zadávání seancí. Kromě typů prací definovaných administrátorem je zde i typ 0, který využijí v případě, že jejich práce nebude s žádným dalším definovaným typem souviset. Například když architekt bude místo kreslení výkresů pro některého zákazníka uklízet svou kancelář a archivovat hotové výkresy a tento typ práce nebude v systému definován, zadá typ 0.

Na kontrolním liste docházky jsou pak typy (kromě 0) vypisovány v hranatých závorkách vedle příchodu a odchodu. Pokud zadáte při odchodu jiný typ práce, než byl zadán při příchodu, použije se pro celou seanci (příchod-odchod) typ zadaný jako poslední, zde tedy ten při odchodu. Je samozřejmě možné typy práce během dne měnit. To se provede tak, že zadáte odchod se současným typem práce, který chcete ukončit a poté nový příchod, tentokrát již s novým typem práce. Tím jako by náš architekt třeba douklízel svou kancelář a následně započal práci pro nějakého zákazníka.

Souhrnné vyhodnocování doby odpracované zaměstnanci na jednotlivých typech práce se provádí pomocí tlačítka "Typy práce" v uživatelském menu v sekci Ostatní. Tlačítko se automaticky zobrazuje všem, kteří mají právo na výpisy nebo výpisy a převody docházky ostatních zaměstnanců. Toto právo přiděluje administrátor v administrátorském menu "Zaměstnanci / Editace údajů". Sám má na toto vyhodnocení přístup z volby "Ostatní / Typy práce" v administrátorském menu.

Po aktivaci tlačítka se otevře nové okno prohlížeče, ve kterém vyberete u kterých zaměstnanců chcete vyhodnocení provádět, jaké typy práce chcete vyhodnocovat a za jaké období má být vyhodnocení provedeno. Poté program provádí přípravu dat pro toto vyhodnocení, což chvilku trvá. Pokud jste již v minulosti tuto přípravu prováděli a chcete použít dříve připravená data, můžete použít volbu k vyhodnocení těchto dat ve spodní části obrazovky. Je zde uvedeno, jakého období se tato data týkají, kterých zaměstnanců a typů práce.

Ať už použijete data připravená dříve, nebo nově vypočtená data, dostanete se nakonec na stránku "Souhrn typů práce" obsahující dvě tabulky s vypočtenými výsledky. První z nich obsahuje podrobnější výpis, ve kterém vidíte celkovou odpracovanou dobu jednotlivými pracovníky na vybraných typech práce. Pokud je tato doba nulová, záznam se nevypíše. Pokud místo tabulky vidíte hlášení "Nenalezen žádný záznam", znamená to že nikdo z vybraných pracovníků neodpracoval v uvedeném období na žádném z vybraných typů práce ani minutu času. Pokud zde nějaké záznamy jsou, je možné tabulku seřazovat podle jmen zaměstnanců, nebo podle typů práce.

Druhá tabulka obsahuje už jen součty celkem odpracované doby na každý z vybraných typů práce. Na každý typ práce připadá jeden řádek, kde je kromě tohoto typu ještě počet zaměstnanců, kteří v uvedeném období práci prováděli a celkový čas, který všichni dohromady odpracovali.

Je důležité upozornit, že do času se nezapočítávají absence jak celodenní, tak krátkodobé. Jediná započítávaná krátkodobá absence je služební cesta (kód 3). Na druhou stranu se započítává celá doba odpracovaná na daném typu absence bez ohledu na nastavené začátky a konce pracovní doby v kategoriích. Logika věci je v tom, že když například zaměstnanci končí pracovní doba v 18:00, ale on přesto na daném typu práce pracuje až do 20:00, jsou tyto dvě hodiny k celkové době tohoto typu práce přičteny. Používal při tom např. stroje a zařízení zaměstnavatele a to by měl odběratel výrobku samozřejmě zaplatit, přestože zaměstnanec si tyto dvě hodiny ke své odpracované době nepřipočte.

Verze 2.6 z 8.10.2001:
Na žádost uživatelů přibyla funkce umožňující ořezávat (zaokrouhlovat) časy příchodů a odchodů zaměstnanců. Tato vlastnost se nastavuje v administrátorském menu Kategorie a je jí tudíž možné nastavit pro jednotlivé kategorie zaměstnanců zvlášť. Navíc je možné nastavit ořezávání příchodů jinak než ořezávání odchodů. Ořezávání je možno nastavit na krok po 5,10,15 nebo 30 minutách, anebo jej nepoužívat. Například pokud je nastaveno ořezávání příchodu na 10 minut a zaměstnanec příjde v 7:02, nahraje se mu příchod až na 7:10. V případě ořezávání odchodu nastaveného třeba na 15 minut se při vložení odchodu v 16:52 nahraje odchod v 16:45.

Další změnou je automatické nastavení kódu příchodu při návratu z krátkodobé absence. Pokud například pracovník odejde k lékaři, tak se po návratu přihlásí do uživatelského menu docházky, aby si příchod nahrál a v poli kódu už je automaticky přednastavena odpovídající položka.

Bylo také opraveno vypisování časů automaticky vkládaných přestávek, v jejichž průběhu pracovník ukončil práci. Tyto přestávky byly posunuty tak, aby začínaly o 35 minut dříve, než by měly, čímž je také zajištěna časová rezerva splňující podmínku, že přestávka nesmí být na konci směny.

Dále v uživatelském menu v sekci Ostatní ve volbě Přehled došlo k úpravě v tom smyslu, že ve sloupci Stav se nevypisuje jen přítomen/nepřítomen, ale v případě nepřítomnosti se vypisuje i důvod absence a případně i poznámka, pokud jí zaměstnanec zadal. Pokud se jedná o absenci krátkodobou, je uveden i čas jejího začátku. Dále zde přibyl sloupec s informacemi o pohybu jednotlivých zaměstnanců v daný den. Celý tento přehled je nyní také přístupný z úvodní obrazovky systému ihned po výběru firmy a to pod tlačítkem "Přehled přítomnosti" ve středu pravého rámu.

V administrátorském menu "Firma / Editace údajú" přibyla volba Po vložení seance uživatele odhlásit. Tato volba zjednodušuje situaci, kdy si zaměstnanci docházku hromadně zadávají např. na vrátnici. Pokud je volba aktivní a zároveň je vypnuta volba Pro uživatelské menu otevírat samostatné okno, pak se zaměstnanci po zadání příchodu nebo odchodu zobrazí výpis docházky aktuálního týdne a na konci je tlačítko "Odhlášení". Po zvolení tohoto tlačítka se zobrazí výběrový dialog pro přihlášení dalšího zaměstnance (to vše se děje ve stále stejném okně prohlížeče). Pokud je volba Pro uživatelské menu otevírat samostatné okno aktivní, stačí jen okno s přehledem zavřít a následně je aktivní okno s výběrem zaměstnanců, kde je ještě třeba smazat obsah kolonky heslo. V případě převažujícího zadávání docházky na vrátnici je tedy nejlepší aktivovat novou volbu Po vložení seance uživatele odhlásit a deaktivivat volbu Pro uživatelské menu otevírat samostatné okno.

Dále je nyní možné zadávat poznámky do docházky hned pří vkládání příchodů, odchodů nebo absencí. V uživatelském menu Editace přibyly kolonky Poznámka (jak u seancí, tak u absencí), které jsou k tomu určené.

Verze 2.5 z 5.10.2001:
V administrátorském menu ve volbě Kategorie byla upravena tabulka "Základní údaje" tak, že položky Začátek a Konec byly přejmenovány na "Začátek pohyblivé" a "Konec pohyblivé". Jejich význam zůstává stejný, udávájí nejdřívější započítávaný začátek a nejpozdější konec pracovní doby. Dále zde přibyly položky "Začátek pevné" a "Konec pevné", které vymezují pevnou část pracovní doby. Pokud nebude zaměstnanec v tomto časovém úseku na pracovišti a ani nebude mít nahranou celodenní nebo krátkodobou absenci, která by tuto jeho nepřítomnost v pevné pracovní době omlouvala, bude to na kontrolním listě vedeno jako Nedodržení pracovní doby, což bude vyznačeno zelenou barvou písma času příchodu nebo odchodu, podle toho který údaj tuto dobu porušil.

Dále v menu Kategorie v tabulce nastavení povinných přestávek přibyly údaje "Fond pro přestávku" a "Délka přestávky". Fond pro přestávku udává po jak dlouhé době práce bude přestávka vložena. Tato hodnota byla dosud pevně nastavena v programu tak, jak vyžaduje zákoník práce, tj. 4:30. Druhá položka udává délku této přestávky, která byla dosud pevně nastavena na 30 minut. Nyní, na základě žádosti některých uživatelů, je možné tyto údaje upravovat, i když jiné časy nebudou ve shodě s požadavky zákoníku práce.

Byl také upraven jeden nedostatek v menu editace údajů o zaměstnancích, kdy po odstranění zaměstnance ze systému nebyly mazány jemu patřící položky v tabulkách docházky, obědů, spisů atd. Pokud byl později založen jiný zaměstnanec, jehož osobní číslo (index) se shodoval s číslem dříve zrušeného zaměstnance, došlo ke sloučení údajů nově vkládaného zaměstnance s údaji zaměstnance předtím zrušeného. Nyní se tedy po zrušení zaměstnance smažou i všechny údaje, které s ním souvisely. Proto je ale nyní potřeba rušit zaměstnance až v okamžiku, kdy si budete jisti tím, že žádná jeho data nebudou v budoucnosti třeba. To se netýká jen docházky, ale také třeba obědů, spisů atd.

Od této verze je součástí systému také komunikační modul nazvaný Oznámení. Tento modul slouží k zasílání vzkazů, oznámení a podobných informací ostatním zaměstnacům firmy. Jedná se v podstatě o něco podobného, jako je e-mail v internetu. Administrátor v menu "Zaměstnanci / Editace údajů" může dát některým nebo všem zaměstnancům právo na zasílání oznámení ostatním zaměstnacům. Tito oprávnění uživatelé poté naleznou ve svém uživatelském menu v sekci Ostatní tlačítko Oznámení, pomocí kterého se do modulu dostanou. Oznámení vloží tak, že vyberou adresáta, jímž může být buď konkrétní zaměstnanec, celé oddělení, nebo všichni pracovníci. Poté v poli Předmět uvede stručnou charakteristiku oznámení (něco jako subject v e-mailu) a dále pak zapíše samotný text oznámení a oznámení uloží. Adresátům se poté toto oznámení zobrazí, jakmile se přihlásí do svého uživatelského menu. Zde si oznámení přečtou a buď ho příslušným tlačítkem označí jako vyřízené, nebo na něj mohou i odpovědět. Odpověď se poté zobrazí autorovy původního oznámení, jakmile se přihlásí do uživatelského menu a může s ní pracovat stejným způsobem (vyřídit nebo odpovědět). Pokud zpráva není označená jako vyřízená, nebo na ní není odpovězeno, zobrazí se při příštím přihlášení do uživatelského menu znovu. V modulu Oznámení lze také kontrolovat, jak s dříve odeslanou zprávou její adresáti naložily. Ve spodní části obrazovky se totiž nalézá tabulka obsahující stručné údaje o všech dříve odeslaných zprávách. Tabulka obsahuje informace o Předmětu, datu odeslání a souhrnném stavu. V položce stav je zobrazen poměr udávající kolika zaměstnacům byla zpráva odeslána a kolik z nich ji již vyřídilo (nebo na ni dokonce odpovědělo). Dále je zde možné zprávu smazat, čímž se kompletně zruší a už jí nedostanou ani ti, kteří jí ještě neviděli. Můžete si to představit tak, jako byste někomu odeslali e-mail, ale po chvilce si to rozmysleli. U e-mailu už s tím nic neuděláte, ale zde jakobyste jej smazali ze schránky adresáta. Poslední možností je zobrazení podrobností konkrétní zprávy. V novém okně se vám zobrazí jednak její kompletní znění atd., níže v samostané tabulce budou na jednotlivých řádcích vypsáni všichni adresáti. U každého je zobrazen aktuální stav zprávy (nezobrazená, zobrazená, vyřízená, zodpovězená) a také datum a čas, kdy aktuální stav nastal. Například u vyřízení vidíte čas, kdy jej adresát provedl. Dále je u každého záznamu možnost tento záznam smazat. Opět se nabízí předchozí analogie s e-mailem, ale zde máte dokonce možnost mazat zprávu odeslanou více lidem jen některým z nich. Poslední možností je to, že pokud vám některý z adresátů na zprávu odpovídal, zobrazí se v odpovídajícím řádku odkaz, pomocí kterého si můžete jeho odpověď prohlédnout, i když ve svém uživatelském menu jste jí již dříve dostali a vyřídili.

Verze 2.4 z 1.10.2001:
V administrátoském menu ve volbě editace kategorií přibyla k absencím zaškrtávací položka "Uplatňovat přestávky". Tato volba se uplatňuje u celodenních absencí a udává, zda se u této absence bude po 4:30 hodinách vkládat třicetiminutová přestávka v práci. Přestávka se samozřejmě vloží v závislosti na zadaném fondu, takže pokud je fond u dané absence kratší než 4:30, nevloží se žádná přestávka, pokud je delší než 4:30, vloží se 1 přestávka, a to v čase součtu začátku absence + 4:30. Pokud je fond 9:31 a delší, vloží se druhá přestávka atd. Tyto přestávky u celodenních absencí se od fondu neodečítají, takže délka fondu bude na kontrolním listě udávat odpracovanou dobu.

Počet druhů absencí v jednotlivých kategoriích byl zvýšen na žádost některých uživatelů z 11 na 20.

Další novinkou je, že systém nyní umožňuje evidenci docházky také v Sobotu, v Neděli a ve svátky. Z tohoto důvodu byla rozšířena editace kategorií v administrátorském menu i na tyto dny a přepracována sestava souhrnu docházky v uživatelském menu.

Byla také odstraněna některá omezení, která způsobovala problémy při nočních směnách, kdy směna začíná příchodem v jeden den a končí odchodem v den následující. Nyní byla veškerá omezení odstraněna a neměly by nastávat problémy v souvislosti s těmito nočními směnami ani při přelomu mezi týdny, měsíci či roky.

Dále byla provedena optimalizace programu tak, aby nenarůstala spotřeba operační paměti počítače při vytváření velkých souhrnných sestav.

Verze 2.3 z 21.9.2001:
V uživatelském menu se při vkládání seance automaticky nastavuje jako výchozí volba Odchod, pokud program zjistí, že ten den již máte nějaký příchod s nezadaným odchodem. Jinak je jako výchozí nastaven Příchod. Tímto by se měla snížit chybovost značení docházky zaměstnanců, kdy tito zapomenou při odchodu ze zaměstnání přepnout tuto položku na Odchod.

Z bezpečnostních důvodů má nyní administrátor v manu "Firma / Editace údajů" možnost nastavit, aby se zaměstnanci po přihlášení otevřelo uživatelské menu v samostatném okně. To řeší situaci v podnicích, kde je počítač s docházkou umístěn např. na vrátnici a při průchodu se zaměstnanci přihlásí, zadají příchod nebo odchod a pomocí tlačítka Zpět v menu prohlížeče opustí své uživatelské menu. Poté ale mohl kdokoli přijít a pomocí tlačítka Vpřed v menu prohlížeče se dostal do uživatelského menu předchozího pracovníka. Samozřejmě pokud mu prohlížeč umožnil obnovení přenosu formulářových dat, což novější prohlížeče umožňují. Nyní, když administrátor aktivuje tuto novou funkci, nehrozí toto bezpečnostní riziko, protože každý zaměstnanec okno svého uživatelského menu prostě zavře, vyprázdní kolonku svého uživatelského hesla nebo klepne na odkaz Zpět vedle tlačítka Přihlásit a následující pracovník již nemá možnost použít tlačítko Vpřed v menu prohlížeče.

Drobnější změnu v této verzi naleznete i na kontrolním listu docházky, kde se do sumárních týdenních řádků na konci sestavy promítá i odpracovaná doba aktuálního dne, pokud tento spadá do vybraného období.

Verze 2.2 z 18.9.2001:
V administrátorském menu "Firma / Editace údajů" přibyla volba "Výběrová menu pro zadávání času . Tato volba, pokud jí administrátor zapne, změní všechny vstupní položky určené pro zadání nebo změnu časových údajů, které naleznete v menu editace docházky zaměstnanců a nově i v modulu provozu služebních aut (viz níže). Ze standardního textového pole se stanou dva výběrové formuláře. Jeden pro zadání hodiny (hodnoty 0-23) a druhý pro zadání minuty (hodnoty 0-55 s odstupem 5 minut, tedy 0,5,10,15,....50,55). Účelem této možnosti je zabránit překlepům při zadávání těchto údajů, ale s tím omezením, že není možné zadat například čas 12:43, ale je nutno zadat buď 12:40 nebo 12:45. Pokud trváte na zadání přesného času, musí administrátor nechat tuto volbu v menu editace údajů o firmě neaktivovanou. Pak lze časové údaje editovat bez omezení.

V modulu provozu služebních aut došlo k přidání údajů o čase, na který se auto rezervuje. To zpřehledňuje situaci, kdy je jedno auto použito k více cestám v jeden den, takže je vidět i čas předpokládaného započetí a ukončení každé cesty. Systém také kontroluje časové křížení jednotlivých rezervací každého auta v daný den.

Opravena byla také funkce "Editace docházky", kdy při vkládání odchodu z menu "Vložení seance" někdy nedošlo k nalezení správného párové příchodu a odchod se založil jako celý nový záznam, místo aby se přiřadil k existujícímu příchodu.

Verze 2.1 z 15.9.2001:
Na žádost některých zákazníků, kteří systém používají lokálně ve svých firmách, byla administrátorovi v menu "Firma / Editace údajů" dána možnost zakázat zobrazování tlačítka "Registrace nové firmy" ve středu pravého rámu úvodní obrazovky. Tato volba není k dispozici ve volně dostupné internetové verzi aplikace, ale je dostupná jen při lokální instalaci. Tímto způsobem může administrátor zabránit neoprávněným zaměstnancům ve firmě, aby zneužívali tuto funkci. Pokud je v systému zaregistrováno více firem, musí tuto funkci zakázat všichni administrátoři těchto firem, aby tlačítko zmizelo. Pokud jí alespoň jeden nechá povolenou, bude se tlačítko zobrazovat.

V menu Firma byla opravena funkce "Rušení dat" tak, že nyní odstraňuje z databáze k zadanému datumu nejen záznamy o docházce, ale i záznamy z modulu obědů a modulu provozu služebních aut.

V modulu obědů při editaci jídelníčku program sám nabízí číslo nově vkládaného jídla, takže není nutné jej zadávat ručně, pokud používáte kontinuální řadu od jedničky. Dále zde přibyla možnost zadání popisu jídla výběrem z popisů zadaných v minulosti.

Verze 2.0 z 31.8.2001:
Administrátor nyní může přidělit některým pracovníkům práva na editaci docházky (příchody, odchody atd.), kterou mohl předtím provádět pouze on z administrátorského menu Zaměstnanci / Editace docházky. Toto právo přiděluje v editaci údajů o zaměstnanci, kde určí, zda pracovník právo na editaci má, nebo ne. Pokud mu právo dá, může ještě určit rozsah tohoto práva a to buď jen na vlastní docházku zaměstnance, na celé oddělení, nebo úplně na všechny pracovníky firmy. Oprávněným zaměstnancům poté v uživatelském menu v sekci Editace přibudou patřičné volby podle nastavených práv.

Dále v administrátorském menu přibylo tlačítko Ostatní, pomocí něhož se může administrátor dostat do ostatních modulů systému (auta, spisy, obědy atd.) s nejvyšším možným oprávněním.

A nakonec byly ještě udělány dvě úpravy v modulu Spisy. První úpravou je logičtější seřazení sloupců umístění dokumentu z původního Šanon,Číslo,Složka na Šanon,Složka,Číslo. Druhou výraznější změnou je, že když se do modulu přihlásí administrátor ze svého menu, přibude dole ještě sekce sloužící k hromadným změnám čísel šanonů a složek u vybraných dokumentů.

Nepřehlédnutelnou změnou je také upravené rozložení rámů na obrazovce, opravená funkce tlačítek Zpět v administrátorském menu, která se nyní vracejí jen o jeden krok a ne hned na úvodní obrazovku. Do měsíčního výpisu docházky přibyl sumární řádek ke všem sloupcům tabulky týdenních souhrnů. Program byl také překontrolován po gramatické stránce, čímž byla opravena řada pravopisných chyb a překlepů.

Verze 1.9 z 26.8.2001:
V sekci Ostatní přibylo pracovníkům s oprávněním k prohlížení docházky všech zaměstnanců nové tlačítko "Souhrn docházky". Po jeho aktivaci se zobrazí měsíční sestava přítomnosti a absencí jednotlivých pracovníků. Vypisované období lze měnit a sestavu lze také omezit jen na určité oddělení. Doba potřebná pro zobrazení může na vytížených nebo pomalejších serverech trvat i několik desítek sekund.

Pracovníci nyní mohou zadávat do své docházky také poznámky. Ty lze využít například tak, že budou u služebních cest psát účel a cíl cesty. Tlačítka pro práci s poznámkami nalezne každý pracovník v uživatelském menu v sekci Výpisy, kde je lze také zadávat vybráním položky "Editace poznámek" a následným vypsáním určitého období z docházky. Po vypsání výpisu může na každý den zadat jednu libovolně dlouhou poznámku. Uložení se provede pomocí tlačítka na konci výpisu.

Další, mnohem rozsáhlejší změnou je nový modul komplexně řešící problematiku podnikového stravování zaměstnanců. V sekci Ostatní je pro vstup do tohoto modulu tlačítko Obědy. Otevře se nové okno prohlížeče, které zobrazuje jídelníček, z něhož si zaměstnanec vybírá a objednává jednotlivá jídla. Nemusí se jednat jen o obědy. Administrátor v editaci údajů o zaměstnanci určuje, jestli si může objednat jen jedno, nebo více jídel na jeden den a také zde určuje zda má zaměstnanec do modulu obědů editační přístup. Tento přístup je vhodné udělit několika zaměstnancům, kteří mají podnikové stravování na starosti. Je vhodné vybrat více zaměstnanců, protože jen ti mají právo k vkládání jídel do jídelníčku, editaci objednávek jiných zaměstnanců, tvorbě denních a měsíčních přehledů atd. Těmto zaměstnancům se příslušná tlačítka ukáží ve spodní části obrazovky po vstupu do modulu obědů. V části denního výpisu je výdajová sestava pro kuchyň, která podle ní objednané pokrmy vydává. V části měsíčního přehledu jsou dvě sestavy. Jednak sestava určená pro výběr peněz od zaměstnanců za provedené objednávky ve zvoleném měsíci a dále pak sumarizační sestava vydaných jídel. V části editace jídelníčku se jídla vkládají. Jídla mohou mít různou cenu. Identifikační číslo jídla musí být v rámci konkrétního dne unikátní. Administrátor v menu údajů o firmě určuje hodinu, do které lze objednat jídlo na následující den. Modul využívá napojení na docházku, takže například vypisuje varování, když si zaměstnanec objedná jídlo na den, na který má nahranou celodenní absenci a naopak.

Verze 1.8 z 22.8.2001:
Od verze 1.8 se program Docházka 2001 dostává do pozice nejen docházkového systému, ale i podnikového informačního systému. Nově byl totiž vložen modul pro sledování provozu služebních vozidel, který umožňuje zaměstnancům rezervovat si tato vozidla na určitý den dopředu a mohou také získat přehled, kdo kdy a kam s jakým vozidlem pojede. Tento přehled najdou v uživatelském menu v sekci Ostatní, tlačítko Auta. Administrátor může také v konfiguraci zaměstnanců udělit některým (nebo všem) právo na editaci tohoto přehledu a ti poté vozidla rezervují na základě žádostí od zaměstnanců ostatních.

Dále je v sekci Ostatní tlačítko Spisy. Jde o modul pro evidenci a vyhledávání v archivu tištěných dokumentů firmy. Filozofie programu je taková, že tyto dokumenty jsou fyzicky uloženy ve složkách a složky v šanonech. Každý dokument má ve složce přiřazeno své unikátní číslo, stejně tak jak je má každá složka v šanonu a nakonec jsou očíslovány i samotné šanony. V programu se o každém dokumentu vede právě jeho číslo ve složce, číslo složky v šanonu a číslo šanonu. Dále se do programu mohou zadávávat další nepovinné údaje o dokumentu jako je číslo jednací, datum, vlastník, adresát, textový popis, oddělení ke kterému dokument náleží atd. Podle všech těchto údajů lze dokumenty vyhledávat a seřazovat. Každý pracovník může zakládat, prohlížet a editovat dokumenty podle nastavení jeho práv administrátorem. Ten je nastavuje v menu údajů o zaměstnancích a může každému zaměstnanci omezit přístup jen na dokumenty toho odd., do kterého zaměstnanec patří, nebo mu nechat přístup ke všem dokumentům firmy. Zaměstnanec při vkládání dokumentu může také určit, zda se jedná o dokument soukromý (pak se na něj žádný jiný zaměstnanec nedostane), normální (přístupný jen pro pracovníky stejného odd. a ty, kteří mají přístup na všechna odd. daný administrátorem), nebo jestli se jedná o dokument pro všechny ( na něj se dostanou úplně všichni zaměstnanci bez ohledu na nastavená práva). Vložené záznamy o dokumentech lze také editovat či mazat. V případě propuštění zaměstnance, nebo jeho přeložení na jiné odd. je také možné předávat jeho dokumenty zaměstnancům jiným a to buď jednotlivě, nebo všechny najednou.

Verze 1.7 z 18.8.2001:
Odstraněno omezení na maximálně 2 povinné přestávky za den. Nyní může mít pracovník až 4 povinné (nařízené Zákoníkem práce) přestávky v jednom pracovním dnu, přičemž nastavení časů 3. a 4. přestávky se neprovádí v konfiguraci kategorií, ale program jejich časy vypočte sám.

Dále v administrátorském menu přibylo ve volbě Firma tlačítko "Rušení dat", které umožňuje smazání starších dat z docházky. Před jeho použitím se doporučuje zálohovat data pomocí programu mysqldump (popsáno v administrátorské příručce). Ve formuláři je třeba zadat datum, od kterého chcete data zachovat. Všechny starší záznamy se nenávratně odstraní. Jedná se o záznamy o seancích, krátkodobých absencích, celodenních absencích a převodech hodin. Pro jistotu si program ještě vyžádá zadání administrátorského hesla, než odstranění provede.

Od této verze lze také zátěž serveru rozdělit na dva servery, čímž se zrychlí odezva systému. Ne jednom počítači bude běžet HTTP server s PHP skriptovacím jazykem a na druhém serveru poběží MySQL databázový server. Propojení řeší soubor access.php. Pro bližší informaci o této možnosti kontaktujte autora programu.

Verze 1.6 z 9.8.2001:
V uživatelském menu byla přidána sekce Ostatní, v níž je zatím jediná funkce a to pod tlačítkem Přehled, po jehož zvolení se otevře okno s výpisem základních údajů o všech zaměstnancích včetně informace o jejich přítomnosti. Přehled lze seřazovat podle několika kritérií.

V administrátorském menu je v části "Zaměstnanci/Editace údajů" možné zadat u každého pracovníka jeho telefonní číslo a číslo místnosti (kanceláře). Tyto informace si poté může každý zaměstnanec vyhledat v uživatelském menu pod tlačítkem Přehled v sekci Ostatní.

Verze 1.5 z 10.6.2001:
Jména absencí je nyní možné měnit v administrátorském menu Kategorie. Každá kategorie může mít absence pojmenované jinak. Počet absencí je stejně jako předtím 11. Některé je však možné zakázat. To se provede tak, že jméno absence necháte prázdné. Taková absence se zaměstnancům přestane zobrazovat v nabídkách a nebudou jí tedy moci použít v docházce. Později je možné absenci opět obnovit vyplněním jejího názvu.

Druhou novinkou je možnost na kontrolním listě vypisovat u přestávek buď časy, jako doposud, nebo jen jejich počet. Nastavuje se to také v menu Kategorie a lze to nastavit různě pro různé kategorie.

Verze 1.4 ze 3.6.2001:
Lze nastavovat časy jednotlivých přestávek v práci buď na pevnou hodnotu, nebo je nechat vypočítat automaticky v závislosti na příchodu zaměstnance do práce nebo začátku absence. Tyto možnosti nastavení přestávek se samozřejmě uplatní jen tehdy, pokud si zaměstnanec nevyznačí přestávku sám. Nastavení se může mezi jednotlivými kategoriemi lišit.

Verze 1.3 z 1.6.2001:
V kategoriích lze všechny parametry měnit v závislosti na dnu v týdnu. Takže můžete mít např. jiný začátek pracovní doby v pondělí a jiný v pátek atd. Lze nastavovat různě nejen začátky,konce a fondy pracovní doby, ale také u všech absencí. Dále byla zvýšena bezpečnost aplikace.

Verze 1.2 z 28.5.2001:
V této verzi došlo k obrovské změně oproti verzím předchozím. Je již totiž možné plně konfigurovat časy začátků a konců pracovní doby a jednotlivých absencí a měnit fondy pracovní doby a absencí. . Všechna tato nastavení se uloží do tzv. kategorie, kterou lze libovolně pojmenovat. Těchto kategorií si můžete vytvořit libovolný počet a každá může mít jiné nastavení všech parametrů. Zaměstnance potom do těchto kategorií vkládáte v menu Editace Zaměstnanců.

Verze 1.1 z 21.5.2001:
Jedná se první verzi uveřejněnou na Internetu. Do systému lze vložit neomezené množství firem. Každá firma má svou vlastní databázi. Nastavení metody výpočtu je pevné. Tato a všechny vyšší verze je možné používat na Internetu zcela zdarma.

Verze 1.0 z 11.1.2001:
Tato verze nebyla na Internetu nikdy uveřejněna. Bylo v ní možné vést docházku jen jedné firmy a všechny úpravy výpočtů bylo nutno provádět úpravou programového kódu. Verze 1.0 byla nasazována a přizpůsobena vždy konkrétní firmě, která si jí za poplatek objednala.

Petr Poláček